Vymírajících druhů zvířat rychle přibývá

Reuters, opa
2. 5. 2006 10:00
Ženeva - Doufáte, že na dovolené v Africe uvidíte hrocha či během procházky u pyramid saharskou gazelu? Za pár let už to nemusí být možné.
Populace hrochů trpí zejména kvůli nekontrolovatelnému pytláctví.
Populace hrochů trpí zejména kvůli nekontrolovatelnému pytláctví. | Foto: www.zwsafaris.com

Podle nového vydání Červené knihy ohrožených druhů totiž počet ohrožených živočichů a rostlin opět vzrostl.

K 530 nově uváděným druhům je řazen třeba i hroch nebo lední medvěd.

V ohrožení je přes 16 000 druhů

Na seznamu zvířat a rostlin, kterým hrozí vyhynutí, je v současnosti přes 16 000 druhů. Na vině je zejména globální oteplování, pytláctví a další vlivy způsobené lidskou činností. Podle údajů Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN), která červenou knihu každé dva roky aktualizuje,  je v ohrožení například každý třetí obojživelník, každý čtvrtý savec a každý osmý pták.

Infobox

Stupně ohrožení podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody:

 

  • Vyhynulý druh - Znám jen ze záznamů
  • Kriticky ohrožený druh - Extrémně vysoké riziko vyhynutí
  • Ohrožený druh - Velmi velké riziko vyhynutí
  • Zranitelný druh - Velké riziko vyhynutí

Největší počet ohrožených druhů je registrován v Číně, Brazílii, Austrálii a v Mexiku.

IUCN vyzvala země světa ke zvýšenému úsilí o zachovávání přirozeného životního prostředí, zejména prostřednictvím snižování emisí, omezení rybolovu i lovu a dalších opatření.

Led taje, lední medvědi nemohou k tuleňům

Ohrožena jsou i některá světově proslulá zvířata. Například pokud se nezmírní postup globálního oteplování, mohou se během příštích 45 let snížit počty populárních ledních medvědů až o 30 procent. Lední medvěd, který vlivem tání ledu přichází o možnost lovit tuleně a hladoví, je nově zařazen do kategorie "zranitelných" živočichů.

Podobně je na tom hroch, podle IUCN "především kvůli katastrofálnímu úbytku hroší populace v Kongu". V této středoafrické zemi zavinil nekontrolovaný lov těžko uvěřitelný pětadevadesátiprocentní pokles počtu těchto zvířat, a to za pouhých deset let.

Gazela dama, kdysi patřící k nejpočetnějším druhům gazel na Sahaře, se nyní vinou pytláků ocitla mezi kriticky ohroženými živočichy. Špatná situace je také ve světových oceánech, například z 547 světových druhů žraloků a rejnoků hrozí celým dvaceti procentům vymření.

Lední medvěd je poprvé mezi ohroženými druhy - vinou oteplování.
Lední medvěd je poprvé mezi ohroženými druhy - vinou oteplování. | Foto: 7art-screensavers.com

Pokles stavu zvířat je hrozbou i pro lidi

Snížení stavu některých druhů může mít i vážné hospodářské a humanitární následky. Kupříkladu více než poloviční úbytek jezerních pstruhů v jezeře Malawi může znamenat pohromu pro celou stejnojmennou zemi. Pstruzi totiž tvoří až 70 procent stravy jejích obyvatel.

Ochranná opatření fungují

Generální ředitel IUCN Achim Steiner ovšem poukázal i na sílící populaci orlů mořských v Evropě, která je důkazem, že ochranná opatření skutečně mohou být účinná.

"Ochranná opatření hrají roli. To jen potvrzuje, že bychom neměli pouze pasivně přihlížet tragické ztrátě biodiverzity a vymírání druhů," řekl Steiner.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy