Nejlépe se studuje v Paříži, Francouzi kroutí hlavou

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 2. 2012 21:00
Paříž je první v žebříčku 50 nejpřívětivějších měst, Praha se na seznam nedostala
Symbol Paříže. Ilustrační foto.
Symbol Paříže. Ilustrační foto. | Foto: new7wonders.com

Londýn/Paříž - Nejpřívětivějším metropolí pro vzdělávání je Paříž.

Nabízí vysokou kvalitu života, minimální poplatky za studium, kontakty s lidmi z celého světa, všeobecné vyžití ve volném čase a budoucím absolventům i bezpočet pracovních míst.

Alespoň podle odborníků z britské společnosti pro výzkum veřejného mínění QS Top Universities.

Kvalita studentského života ve městech a úroveň výuky na univerzitách je, jak již název napovídá, primární aktivitou společnosti.

Autoři studie The Best Student Cities 2012 brali v potaz několik základních kritérií: studentský mix, kvalitu života, budoucí pracovní příležitosti a ceny.

Paříž se umístila na prvním místě, přestože je drahá. Dohnala to jinými přednostmi - především kvalitou života, pracovními příležitostmi a nízkými poplatky za studium.

Zatímco za studium v Paříži zaplatí zahraniční studenti 1700 euro ("chudí" Francouzi neplatí nic, ti nejbohatší 500 eur ročně), studium v Londýně, který se v žebříčku umístil druhý, vyjde na 15 800 eur. V Bostonu (ten skončil třetí) stojí rok studia v průměru dokonce 30 000 eur.

Problém je v tom, že mladí Francouzi, mezi nimiž udělala televize France 24 bleskovou sondu, si Paříž rozhodně tak nepochvalují. "Jako studenti jsme pouhá čísla v systému. Tvrdě pracujeme, ale nikdo se nám příliš nevěnuje. Navíc nemáme příliš dobrou pracovní perspektivu," stěžuje si dvaadvacetiletá studentka literatury na věhlasné Sorbonně.

Za pravdu jí dává i spolužačka Isaure. Doma prý studuje, protože je Francouzka, ale je přesvědčená, že například univerzita v Londýně nebo v zámoří by jí pro uplatnění na pracovním trhu vybavila víc.

Vedoucí výzkumu Ben Sowter dává studentkám částečně za pravdu. "Paříž vždy byla jedním z nejdůležitějších center vyššího vzdělávání, ale jednotlivé univerzity v posledních mezinárodních srovnáních propadly," uznává Sowter.

Praha horší Bangkoku, nejlépe je ve Vídni

Na druhém a třetím místě, jak již bylo řečeno, skončily Londýn a Boston. V první desítce se umístily ještě Melbourne, Vídeň, Sydney, Curych, Berlín, Dublin a Montreal. Žádné z českých měst se neprobojovalo ani do první padesátky. Lépe než u nás, se prý studuje mimo jiné i v Bangkoku, Kuala Lumpur nebo Káhiře.

Co se týče kvality života, stala se absolutním vítězem Vídeň, v této kategorii získala 99,5 procent. Nejlépe se absolventům shání práce v Singapuru, nejlaciněji (z první padesátky měst) je v Káhiře a nejvíce cizinců potkáte při studiu v Melbourne.

 

Právě se děje

Další zprávy