Varšava - Poláci a Litevci si připomínají 600. výročí jedné z nejslavnějších bitev, které kdy v historii vedli.
15. července 1410 polsko-litevská vojska porazila u Grunwaldu vojsko Řádu německých rytířů a zahájila tak postupný úpadek tohoto vlivného řádu.
Jedna z nejtěžších a nejkrvavějších bitev celého středověku je zajímavá pro Čechy tím, že na polsko-litevské straně bojoval jako žoldnéř Jan Žižka. Češi a Moravané jako žoldnéř ivšak bojovali na obou stranách bitevní linie.
Řád německých rytířů během 14.století ovládl velkou část Baltu a stal se nebezpečným protivníkem pro Polsko.
V roce 1386 se Polsko a Litva spojily, když litevský kníže Jogaila usedl na trůn jako polský král Vladislav II. Jagiello. V roce 1409 se rozhodl silou zastavit vzrůstající moc a vliv řádu.
Na začátku července 1410 překročila armáda řeku Vislu s cílem dobýt hrad Malbork. Němečtí rytíři se samozřejmě postavili na odpor, takže k rozhodujícímu střetnutí došlo 15. července.
Těžká bitva trvala celý den, v noci ji předcházela prudká bouře s krupobitím. Polákům se podařilo zabít velitele řádových jednotek Ulricha von Jungingena.
Polsko-litevské vojsko zvítězilo, ale Němci později Malbork uhájili. Jejich vojenská síla se ale už nikdy nevrátila na úroveň před 15. červenec.
Bojiště se nachází nedaleko města Olsztyn na severovýchodě Polska. V polské a české historiografii je událost známá jako bitva u Grunwaldu, zatímco v Německu se vžilo pojmenování bitva u Tannenbergu.
Historikové nemají jasno v počtu vojáků na obou stranách. Někteří tvrdí, že na polsko-litevské vojsko mělo výraznou početní převahu také díky žoldnéřům, včetně Tatarů. Jiní to zpochybňují.
Odhady kolísají mezi zhruba 22 až 36 tisíci muži na polsko-litevské straně a mezi 13 až 24 tisíci na straně řádu.
Odhad celkového počtu mrtvých také kolísá mezi 13 až 23 tisíci. Bitva skončila stejně tak jako začala. Noční bouří a průtrží mračen.
Bitva hrála svoji roli ještě ve 20. století. Polákům sloužila jako vzpomínka na vítězství nad nepřátelskými Němci, zatímco nacistická propaganda ji líčila jako důkaz věrolomnosti a zákeřnosti Slovanů.
Jako každý rok i letos se na někdejším bojišti chystá rekonstrukce bitvy, tisíce nadšenců se do sebe pustí v dobových kostýmech a s napodobeninami tehdejších zbraní.