Bratislava - "Mám za sebou tři nejnáročnější dny v mém životě (…) Všichni žvanilové dožvaní, moralizátoři domoralizují, ale po dvou mladých životech zůstane velké prázdno. Jsem odhodlaný udělat vše, co je v mých silách, aby se vrazi a objednavatelé těchto vražd našli a aby pykali za své činy!"
Tato slova dal na Facebook slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Politik, na kterého je upřena v kauze zastřeleného novináře Jána Kuciaka velká pozornost.
Spadá pod něj policie, která případ vyšetřuje. Opozice jej - nikoliv poprvé - vyzývá k rezignaci. Investigativní publicista Radovan Bránik v rozhovoru pro Aktuálně.cz spojuje Kaliňáka a premiéra Roberta Fica se systémem, jehož obětí se Kuciak stal. Systémem justiční mafie a zmanipulovaných rozsudků, vynesených na objednávku.
"Fico a Kaliňák byli v začátcích svědky manipulací při soudních rozsudcích a profitovali z nich. Ale časem se jim to vymklo z kontroly a dnes už si tento systém žije vlastním životem. Tam už ani jeden z nich nejsou páni, do toho se i oni dva bojí jít," uvedl Bránik.
Pod palbou opozice a médií není Kaliňák poprvé. Stranu Směr s Robertem Ficem spoluzakládal a dál patří k okruhu lidí, na které se premiér spoléhá. Když Fico v úterý na Úřadu vlády ukazoval překvapeným novinářům na stolku milion eur v hotovosti, Kaliňák stál jako ministr vnitra vedle něj. Ale zároveň tím symbolizoval jejich propojení: padne-li jeden, padne i druhý. Anebo oba zůstanou.
Sedmačtyřicetiletý Bratislavan je synem slovenského námořníka, jeho matka pochází z Bulharska. Rodiče se poznali v Oděse.
Studoval strojní průmyslovku a potom práva. Na střední školu se krátce vrátil ve druhé polovině devadesátých let jako učitel. "I jako učitel byl velmi dobrý. Velmi se líbil děvčatům, když přijel na motorce a dole ji zaparkoval," řekla deníku Sme jeho tehdejší kolegyně ze školy Viera Braunová.
V parlamentu poprvé zasedl v roce 2002, kdy strana Směr skončila v opozici. Na Kaliňáka z této doby vzpomíná slovenský reportér Marek Vagovič v knize Vlastnou hlavou - Ako predal Robert Fico krajinu oligarchom:
"Byl to žoviální, věčně usmívající se sympaťák, který nemá vůči novinářům předsudky. Mohli jste se s ním bavit o všem. O fotbale, ženách, zdravotních problémech. Vlastnil restauraci Stream and Coffee v Bratislavě, a když jsme tam přišli, vždy si přisedl," uvádí Vagovič.
V roce 2006 Směr vyhrál volby. Redaktor českých Hospodářských novin Martin Ehl vzpomíná na historku z televizní debaty den po volbách. "Zatímco všichni novináři čekali před dveřmi na Fica, zezadu přišel s úsměvem Kaliňák a volal: 'Tady jsem, jestli chcete někdo se mnou mluvit!' A rozdával všem číslo svého mobilu."
Brzy se jeho vztah k novinářům změnil. Jako ministr vnitra si musel o sobě přečíst a poslechnout ledacos. Několikrát figurovalo jeho jméno v kauzách do té míry, že se musel v parlamentu nebo médiích obhajovat.
Nejkritičtěji pro něj situace vypadala předloni. Na jeho účet v bance Tatrabanka přišly statisíce eur od firmy B.A. Haus, kterou založil developer Ladislav Bašternák. Jeden z podnikatelů blízkých straně Směr. Na podezřelý pohyb peněz upozornil zaměstnanec Tatrabanky. Toho následně zadržela policie.
Kaliňák kategoricky odmítl výzvy k rezignaci. "Nikdy jsem nepřijal peníze od Bašternáka ani od jeho firem, ani přímo, ani zprostředkovaně." Za několik dní ale přiznal, že od Bašternáka koupil akcie firmy B.A. Haus.
Zdálo se, že situaci už neustojí, ale Fico ho podpořil. To zmobilizovalo opozici, ve slovenských městech se konaly demonstrace. Ale ministr vydržel.
"Kali lže, lže a lže. Jako studenta jsem ho měl docela rád, ale co z něj vyrostlo," napsal na svůj status na Facebooku právník a Kaliňákův spolužák Peter Kresák.
Mám za sebou tri najnáročnejšie dni v mojom živote. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako politická téma a opozícia si na nešťastí krátkozrako priehrieva svoju politickú polievku, cítim to hlavne ako ťažkú vec po stránke ľudskej. Všetci táraji dotárajú, moralizátori domoralizujú, ale po dvoch mladých životoch zostane veľké prázdno. Som odhodlaný urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby sa vrahovia a objednávatelia týchto vrážd našli a pykali za svoje hanebné činy!
Zveřejnil(a) Robert Kaliňák dne 28. Únor 2018
Další kauzou, ve které hrál Robert Kaliňák roli, byl v roce 2000 prodej státního podniku Kovošrot. Ačkoliv se jeho majetek odhadoval na 150 milionů slovenských korun, v dražbě uspěla firma Krupp s nabídkou 25 milionů korun, patřící - Robertu Kaliňákovi. Později Kaliňák převedl většinu majetku Kovošrotu na lucemburskou firmu C.O.M.I. Holding, za kterou stál podnikatel a sponzor strany Směr Jozef Brhel.
Před dvěma lety o této kauze psal na stránkách serveru Aktuality.sk Ján Kuciak. Novinář zastřelený minulý týden ve svém domě.
Menší slovenská vládní strana Most-Híd žádá rezignaci Kaliňáka a doplnění vyšetřovacího týmu o experty ze zahraničí. Ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanská za Most-Híd řekla, že sama odstoupí, pokud ministr vnitra do konce týdne neodejde.
Kuciakův redakční kolega Vagovič v knize Vlastnou hlavou hodnotí působení Kaliňáka jako ministra vnitra ve třech vládách Směru velmi kriticky: "Vždy se ze všeho vykecal, vždy kráčel v byznysu po tenkém ledě, hranice posouval postupně. Dlouho zkoušel, kam až může zajít, a ztratil ostražitost, protože se cítil stále silnější a neohroženější. Z politika, který patřil v opozici k tomu nejlepšímu, co měl Směr v nabídce, je dnes jeden ze symbolů uneseného státu, zrozeného z vůle oligarchů."
Podívejte se na záběry z vesnice Velká Mača, kde vrazi zastřelili Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou: