Londýn - O tom, že velikost není vše, přesvědčil miniaturní zástupce hmyzí říše, který dokáže nárazy svého penisu o bříško vyluzovat zvuky dosahující intenzity 99,2 decibelu.
To je zhruba stejná míra hluku, jaká útočí na návštěvníky koncertu symfonického orchestru, kteří se usadí v první řadě.
Sameček klešťanky (Micronecty scholtzi) tak volá samičky k páření. Vzhledem k tomu, že měří pouhé dva milimetry, předvádí se svým penisem úctyhodný výkon.
Proces tření či klapání s různými částmi těla za účelem komunikace nazývají biologové stridulace.
Využívání genitálií k podobným účelům je velice vzácné. Jediným dalším známým druhem, který striduluje pohlavním ústrojím, je motýl Syntonarcha iriastis. Ten ale vyluzuje ultrazvuk, a tak se nemůže rekordmanovi rovnat.
Na špičce pořadí
Klešťanky se tak umístily na špičce žebříčku nejhlasitějších malých živočichů, který publikoval tým britských a španělských vědců v odborném časopisu Plos One.
K poslechu hmyzí erotiky použili biologové podvodní mikrofony. Průměrným výkonem samce klešťanky dosahujícím 78,9 decibelu byli ohromeni.
"Zprvu jsme tomu nevěřili a mysleli si, že takový zvuk musí vyluzovat jiný druh. Když jsme si ověřili, že zvuk skutečně pochází od klešťanky, strávili jsme spoustu času kontrolou našich přístrojů. Museli jsme si být absolutně jistí, že jsou nakalibrovány správně," cituje BBC člena výzkumného týmu ze Strathclydské univerzity v Glasgow Jamese Windmilla.
Měli bychom tedy být vděční, že příroda tyto broučky umístila do vody. Jinak bychom jejich ohlušující námluvy museli poslouchat na každém kroku.
Devětadevadesát procent vyluzovaného zvuku totiž zanikne při přenosu z vody do vzduchu. I tak jsou ale hrátky dvoumilimetrového živočicha s penisem dobře slyšitelné pouhým uchem.
"Jejich zpěv je tak hlasitý, že ho může slyšet člověk, který jde po břehu řeky," potvrzuje doktor Windmill.
Nejhlučnější je plejtvák
Objev je zajímavý také tím, že doposud se zdálo, že velikost a hlučnost k sobě patří. Nejhlučnějším živočichem je největší živočich naší planety plejtvák obrovský. Dokáže se vyjadřovat zvuky dosahujícími 188 decibelů. Slon dokáže hřmět 117 decibely.
Vezmeme-li v potaz poměr velikosti těla a hlučnosti, je klešťanka v kategorii hlučnosti jednoznačným vítězem.
Biologové jsou toho názoru, že se schopnost vyluzovat takto hlasitý zvuk u samečků klešťanek vyvinula proto, že se jednoduše překřikují. Koho samička uslyší dříve, s tím se spáří.
Mnoho druhů hmyzu je v zájmu bezpečnosti raději zticha - mohli by je snadno vypátrat predátoři - klešťanky se ale podle všeho nemusejí bát, protože jsou jejich přirození nepřátelé hluší.