Les sebevrahů, katakomby, zkamenělí lidé. Temná turistika láká davy návštěvníků

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 14. 7. 2019 21:07
Cestám na místa spojená se smrtí a katastrofami se věnují i výzkumníci na univerzitách. Podle některých z nich může takové cestování vzdělávat, další varují před nevhodností masových výprav do míst spojených s utrpením. Podle Rebeky Stewartové z amerického Centra pro zodpovědné cestování je důležité si před každou návštěvou míst spojených se smrtí ujasnit důvod návštěvy. "Abychom pochopili a projevili úctu, nebo abychom si odškrtli nějaké místo a udělali na něm selfie?" řekla například serveru CNN. Naposledy seriál HBO o jaderné katastrofě na Ukrajině probudil vlnu zájmu o návštěvu Černobylu. Podívejte se, kam všude se také lidé vydávají.
Aokigahara Forest, Japonsko
Aokigahara Forest, Japonsko | Foto: Shutterstock

Japonský les sebevrahů

V lese Aokigahara na úpatí slavné japonské hory Fudži si každý rok vezmou život desítky lidí, v některé roky zde podle počtu nalezených těl zemřelo i více než sto osob. Může za to román japonského spisovatele Seicho Matsumota, který vyšel v roce 1960 a v němž autor les popisuje jako místo, které si milenci vybrali pro svou smrt. Les o rozloze asi 35 kilometrů čtverečních je navíc spojován s japonskou mytologií.

Japonské úřady jej ale popisují jako nedotčené místo bohaté na rostliny i zvířata s turistickými trasami zaměřenými na přírodní zajímavosti. Někteří návštěvníci se sem ale vydávají spíš kvůli jeho temné atmosféře. Pověrčiví Japonci údajně do lesa nosí kostry zvířat a panenky, aby turisty odehnali. A speciální japonská jednotka do lesa pravidelně vyráží hledat těla a pohřbít je.

 

Právě se děje

Další zprávy