Les sebevrahů, katakomby, zkamenělí lidé. Temná turistika láká davy návštěvníků

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 14. 7. 2019 21:07
Cestám na místa spojená se smrtí a katastrofami se věnují i výzkumníci na univerzitách. Podle některých z nich může takové cestování vzdělávat, další varují před nevhodností masových výprav do míst spojených s utrpením. Podle Rebeky Stewartové z amerického Centra pro zodpovědné cestování je důležité si před každou návštěvou míst spojených se smrtí ujasnit důvod návštěvy. "Abychom pochopili a projevili úctu, nebo abychom si odškrtli nějaké místo a udělali na něm selfie?" řekla například serveru CNN. Naposledy seriál HBO o jaderné katastrofě na Ukrajině probudil vlnu zájmu o návštěvu Černobylu. Podívejte se, kam všude se také lidé vydávají.
Přeživší položili květiny k popravovací zdi v Osvětimi. Volba nového předsedy Mezinárodní osvětimské rady.
Přeživší položili květiny k popravovací zdi v Osvětimi. Volba nového předsedy Mezinárodní osvětimské rady. | Foto: Libor Fojtík

Koncentrační tábor Osvětim

Každoročně navštíví bývalý koncentrační tábor v Osvětimi-Březince na jihu Polska více než dva miliony lidí. Jak letos v březnu upozornili správci místního památníku, který připomíná oběti zavražděné nacistickým režimem během druhé světové války, někteří z nich by si měli uvědomit, že "existují lepší místa, kde trénovat rovnovážnou chůzi", než na železničních kolejích, po kterých do tábora přijelo na smrt více než milion lidí. 

Phillip Stone z Institutu pro výzkum temného turismu na britské University of Central Lancashire přesto návštěvy do podobných míst obhajuje. "Není to nutně samo o sobě temné. Lidé sem často jezdí prostě proto, aby se vzdělali a poučili z historie."

 

Právě se děje

Další zprávy