Havárii v Černobylu likvidoval i černoch. V Rusku si myslí, že jim beru práci, říká

ČTK ČTK
28. 6. 2019 6:55
Černoch, který jako devatenáctiletý mladík v uniformě sovětského vojáka v roce 1986 likvidoval následky havárie jaderné elektrárny v Černobylu, si ruské redakci BBC postěžoval na rasismus, na který občas v Rusku narazí. Absence černošských postav v seriálu HBO o Černobylu jej však netrápí. Igor Chirjak z města Čerepovec proslul i za hranicemi Ruska právě díky sporům okolo kritiky, že se v pětidílném seriálu žádný černoch neobjevil.
Kristus na kříži a značka upozorňující na radiaci u opuštěného města Pripjať nedaleko Černobylu.
Kristus na kříži a značka upozorňující na radiaci u opuštěného města Pripjať nedaleko Černobylu. | Foto: Reuters

"To je nesmysl, že by se v sovětské éře mohl nějaký černoch, snad dokonce cizinec, objevit v takovém objektu (jaderné elektrárny). Kdyby se černoši v seriálu vyskytovali, samozřejmě by se tvůrcům hned vysmáli," řekl BBC sám Chirjak.

V době katastrofy jej spolu s dalšími vojáky z jeho jednotky poslali postavit most přes řeku Pripjať kvůli evakuaci stejnojmenného města, obývaného pracovníky elektrárny a jejich rodinami.

"Vypadalo to, že začala opravdová válka," zavzpomínal. "Přijel generál a přečetl rozkaz: nepřítel použil jaderné zbraně, použijte prostředky ochrany před chemickým napadením!"

Později začaly kolovat pověsti o havárii na jaderné elektrárně. "Velitel roty to zaslechl a zakázal podobné řeči. Na sovětských jaderných elektrárnách se přece nikdy nestane havárie! Jsou to provokace!" uvedl Chirjak.

Za svítání ale přišla k vojákům stařenka, která o havárii hovořila na plná ústa. "Všichni jsme chápali, že je to nebezpečné, ale asi všem nedošlo, jak moc," dodal s tím, že další den dostal každý voják dozimetr. "Zpočátku jsem každý rok ležel měsíc v nemocnici, teď je to lepší," popsal to, jak se Černobyl podepsal na jeho zdraví.

Stává se mu prý, že narazí "na lidi, kteří si myslí, že zabírám jejich území a beru jim jejich práci, že sem vůbec nepatřím a mám se vrátit do své země, vypadnout odtud". "Vždy to považuji za směšné. Kam mám odejít, když jsem se tady narodil a tady žiju?" řekl. Podle Chirjaka se v Rusku usadil už jeho pradědeček, o kterém ale neví, odkud pocházel a jak se do Ruska dostal.

"Jediný likvidátor černé pleti" ale za důležité pokládá hlavně to, aby se nezapomnělo na lidi, kteří pomáhali likvidovat následky jaderné havárie.

Televize vs realita. Jak vypadají opravdová místa ze scén seriálu Černobyl

Minisérie stanice HBO Černobyl vytvořila věrnou kopii života v Sovětském svazu v roce 1986. Natočené scény se přiblížili tehdejší realitě. | Video: Ukraine World
 

Právě se děje

Další zprávy