Les sebevrahů, katakomby, zkamenělí lidé. Temná turistika láká davy návštěvníků

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 14. 7. 2019 21:07
Cestám na místa spojená se smrtí a katastrofami se věnují i výzkumníci na univerzitách. Podle některých z nich může takové cestování vzdělávat, další varují před nevhodností masových výprav do míst spojených s utrpením. Podle Rebeky Stewartové z amerického Centra pro zodpovědné cestování je důležité si před každou návštěvou míst spojených se smrtí ujasnit důvod návštěvy. "Abychom pochopili a projevili úctu, nebo abychom si odškrtli nějaké místo a udělali na něm selfie?" řekla například serveru CNN. Naposledy seriál HBO o jaderné katastrofě na Ukrajině probudil vlnu zájmu o návštěvu Černobylu. Podívejte se, kam všude se také lidé vydávají.
Foto: Wikimedia Commons - Dale Cruse from San Francisco (CC BY 2.0)

Pařížské katakomby

Ještě rozsáhlejší sbírku kostí skrývají pařížské katakomby. Podzemní síť byla vybudována koncem 18. století jako obří hrob pro miliony nebožtíků, když přestávaly okolní hřbitovy, ze kterých se šířila nákaza, stačit. Od té doby zde byly uloženy pozůstatky asi šesti milionů osob.

Katakomby sahají do hloubky 20 metrů, což odpovídá výšce asi pětipatrového domu. Každý rok je navštíví zhruba půl milionu lidí. 

 

Právě se děje

Další zprávy