Lucemburk - Nejsilnější stranou v Lucembursku zůstává pravicová Křesťanskosociální lidová strana (CSV) premiéra (a bývalého šéfa eurozóny) Jeana-Clauda Junckera.
Nedělní parlamentní volby vyhrála, utrpěla však citelné ztráty. O hlasy ji připravila hlavně aféra s ilegálními odposlechy tajných služeb, která v létě rozhádala CSV a jejího koaličního partnera, sociální demokraty (LSAP). Lucemburčané proto museli - po Junckerově červencové demisi - volit předčasně.
Podle oficiálních konečných výsledků získali lidovci 33,7 procenta hlasů. V parlamentu sice budou dál s odstupem nejsilnější, výsledek CSV je však nejhorší od roku 1999.
V roce 2009 měla o 4,4 procenta víc.
Kdo povládne?
Zda Jean-Claude Juncker zůstane i po 18 letech lucemburským premiérem, zatím není jasné.
On sám tvrdí, že o tom, kdo má nárok nejbohatší zemi EU vést, není pochyb. "Nárokuji si pro svou stranu vůdčí roli v této zemi," nechal se slyšet po oznámení prvních průběžných výsledků. "Zůstáváme s velkým náskokem nejsilnější stranou v Lucembursku," upozornil.
Vládní koalici však mohou sestavit i další tři strany, které ve volbách uspěly. Levicová LSAP, která byla doteď s lidovci v koalici, by se teoreticky mohla spojit se Zelenými a liberály (DS).
Mluvit se všemi
Právě liberálové mají po neděli co slavit. Před čtyřmi lety získali ve volbách devět křesel, teď jich budou mít - díky zisku 18,3 procenta hlasů - třináct. Stejně jako sociální demokraté (20,28 procenta).
Více než pohodlnou většinu by ale v parlamentu měla i vláda lidovců s liberály. O tom, koho sestavením pověří, má tento týden rozhodnout velkovévoda Henri.
Sám Juncker, který je nejdéle sloužícím premiérem v EU, zatím žádnou variantu neupřednostnil. Mluvit prý bude se všemi. "Uděláme to s pečlivostí a kolegialitou," cituje ho agentura DPA.
Lidovci vládnou v Lucembursku skoro nepřetržitě od roku 1945. Jen mezi lety 1974 a 1979 byl v čele kabinetu liberál Gaston Thorn.