V mořském "tanku" zemřelo devět mariňáků USA, 26tunový kolos se potopil až na dno

ČTK ČTK
3. 8. 2020 16:48
Americká námořní pěchota identifikovala devět svých příslušníků, kteří přišli o život minulý týden poté, co se jejich obojživelné vozidlo potopilo v hlubokých vodách u pobřeží jižní Kalifornie. Napsala o tom agentura AP.
Americké mořské tanky na archivních záběrech | Video: Associated Press

Navzdory rozsáhlé pátrací operaci, do níž byly zapojeny vrtulníky i lodě od malých člunů po torpédoborec, se dosud podařilo najít pouze jedno z těl. Námořní pěchota v neděli oznámila, že se předpokládá, že neštěstí nepřežilo osm dalších pohřešovaných. Sedm příslušníků námořní pěchoty bylo zachráněno; dva z nich jsou v nemocnici a jejich stav je stabilizovaný.

Nehoda se stala ve čtvrtek večer, když se posádka vracela zpátky k lodi námořnictva po rutinním cvičení. Jejich obojživelné vozidlo začalo nabírat vodu asi 0,8 kilometru od námořnictvem vlastněného ostrova San Clemente, nedaleko San Diega. Na místo se rychle vydaly posily, ale nepodařilo se jim zabránit potopení 26 tun vážícího kolosu, který se podobá tanku.

"Předpokládá se, že se potopil úplně na dno… to bylo pro potápěče moc hluboko a pěchota a pobřežní stráž jednaly o tom, jak se k potopenému vozidlu dostat, aby se mohly podívat dovnitř," uvedl generál Joseph Osterman. Všichni mariňáci podle něj působili na základně Pendleton a byli ve věku od 19 do 30 let. Všichni měli plnou výstroj a plovací vesty.

Námořní pěchota užívání více než 800 obojživelných vozů při námořních operacích po nehodě pozastavila, dokud nebude objasněna příčina neštěstí.

Je to potřetí v posledních letech, kdy vojáci z Pendletonu zemřeli nebo byli zraněni v obojživelných útočných vozidlech během cvičení. V roce 2017 muselo být 14 příslušníků námořní pěchoty a jeden příslušník námořnictva hospitalizováno poté, co jejich vozidlo narazilo na plynovod, což vedlo k požáru. V roce 2011 zemřel námořník při potopení obojživelného vozidla při cvičení nedaleko základny.

Video: Ruská válečná loď se málem srazila s americkou

Nebezpečná situace nastala ve Východočínském moři. Těsně se tam minul americký křižník s ruskou protiponorkovou lodí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

Další zprávy