USA stáhnou z Německa 12 tisíc vojáků. Neplní povinnosti NATO, říká Trump

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2020 16:25
Ministr obrany USA Mark Esper oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy z Německa zhruba 12 tisíc svých vojáků. Téměř polovina z nich zůstane v Evropě. Informovaly o tom zahraniční agentury.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Z celkem 35 tisíc amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400, přičemž do jiných zemí v Evropě se přemístí 5400 armádních příslušníků. Přesunout se má rovněž velitelství americké armády ve Stuttgartu, jehož nové sídlo bude v Belgii.

Trump v červnu představil plán omezit americkou vojenskou přítomnost v Německu na 25 tisíc. Německo, které je členem Severoatlantické aliance, Trump dlouhodobě kritizuje za to, že nedostatečně investuje do armády a neplní povinnost NATO vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Koncem června Trump s polským prezidentem Andrzejem Dudou deklarovali zájem na přemístění části amerického vojenského kontingentu z Německu do Polska. Agentura Reuters s odvoláním na amerického generála napsala, že vojáci americké armády mají z Německa zamířit také do Itálie.

Esper uvedl, že armáda plánuje stáhnout své jednotky z Německa "co nejrychleji". Část se podle něj začne přesouvat již v následujících týdnech. Přesný časový harmonogram však podle agentury DPA nepředložil.

Podle německých médií postihne stahování především základny v Porýní-Falci a Bavorsku, včetně vojenského prostoru Grafenwöhr u hranic s Českem. Představitelé spolkových zemí vyjádřili začátkem tohoto měsíce naději, že Trumpovo rozhodnutí o snížení počtu amerických vojáků v Německu zablokuje, nebo přinejmenším zkomplikuje Kongres Spojených států. Americká vojenská přítomnost má pro tyto regiony i důležitý ekonomický přínos.

Video: Američtí vojáci projeli Českem. Podívejte se, jaké přivítání je tady čekalo

Americký vojenský konvoj, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí a který čítá přibližně 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky, projíždí ČR. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy