New York - Nedostatek spánku může člověku otrávit den a dokáže i rozhodit metabolismus. Vědci z Uppsalské univerzity ve Švédsku potvrdili, že organismus nevyspaného člověka spálí méně energie. To může kromě silnějšího pocitu hladu vést k přibývání na váze, vyvozují vědci v odborném časopise American Journal of Clinical Nutrition.
Z výzkumu vyplývá, že naopak dostatek spánku může přibírání zabránit, vysvětluje Christian Benedict, jenž stál v čele vědeckého týmu.
"Naše zjištění ukazují, že jedna noc nedostatečného spánku u zdravých mužů vlastně redukuje výdej energie, z čehož vyplývá, že spánek u lidí přispívá k přesné regulaci vynakládání energie přes den," napsal Benedict.
Předchozí výzkumy ukázaly spojitost nedostatku spánku s přibýváním na váze a také dokázaly, že přerušovaný spánek rovněž narušuje hladiny hormonů regulujících stres a hlad během doby, kdy je člověk vzhůru.
Benedict a jeho kolegové chtěli zjistit, jak přesně tento mechanismus funguje, a zkoumali proto několik dní 14 univerzitních studentů v podmínkách zkráceného spánku, žádného spánku a normálního spánku. Vědci měřili, kolik toho pak studenti snědli, jakou měli hladinu cukru v krvi i hladinu hormonů a indikátory trávení.
Probdělá noc zpomaluje metabolismus
Experti zjistili, že už jedna probdělá noc po ránu zpomaluje metabolismus, čímž se snižuje spotřeba energie na běžné tělesné úkony, jako je dýchání nebo vylučování, o pět až 20 procent.
Nevyspaní mladí muži ráno měli rovněž vyšší hladiny cukru, hormonů odpovědných za chuť k jídlu, jako je ghrelin, a stresových hormonů, jakým je například kortizol.
Řada výzkumů už ukázala, že lidé, kteří spí pět hodin a méně, mají sklon k přibývání na váze a jsou náchylní k nemocem souvisejícím s nadváhou, jako je cukrovka druhého typu.
Experti zdůrazňují, že k riziku obezity přispívají také další faktory, jako jsou životní styl a složení stravy.
Sanford Auerbach z bostonského centra pro poruchy spánku upozornil, že nedostatek spánku je složitý problém, a zdůraznil, že nová zjištění je třeba vnímat v širším kontextu.
"Ukázali, že se na zkrácení spánku adaptujeme a že některé z těchto adaptací mohou teoreticky přispět k obezitě," připustil Auerbach. Dodal však, že není jasné, jak hormonální hladiny ovlivňuje chronická nespavost.
Američtí experti dospělým doporučují spát sedm až devět hodin každou noc.