Nechci Trumpa na svém pohřbu, oznámil senátor McCain, jenž bojuje s rakovinou mozku

ČTK ČTK
6. 5. 2018 10:43
Vlivný americký senátor John McCain si přeje, aby Bílý dům na pohřbu zastupoval viceprezident Mike Pence.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony. | Foto: Reuters

Washington - Americký senátor John McCain oznámil, že si nepřeje, aby se prezident Donald Trump zúčastnil jeho pohřbu. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním americká média. Jednaosmdesátiletý republikán z Arizony již rok bojuje s rakovinou mozku.

Zákonodárce má se svým spolustraníkem Trumpem napjaté vztahy, a tak si přeje, aby Bílý dům na pohřbu zastupoval viceprezident Mike Pence, tvrdí list The New York Times a stanice NBC News s odvoláním na McCainovo okolí.

McCain ve své nové knize, která má vyjít tento měsíc a jejíž výňatky byly nedávno zveřejněny, ostře kritizuje Trumpa. Ten podle senátora nehájí americké hodnoty, jelikož chválí tyrany, očerňuje tisk, ignoruje lidská práva a ponižuje uprchlíky.

"Pochlebováním si ho spřátelíte, kritikou znepřátelíte," uvedl ve svých pamětech McCain, jehož komentáře týkající se zahraniční politiky jsou jedny z nejrespektovanějších mezi republikány.

Špatné vztahy mezi McCainem a Trumpem se projevily během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016, kdy Trump zpochybnil válečné zásluhy McCaina, který v 60. letech padl do zajetí během bojů ve Vietnamu.

McCain otevřeně odmítl podpořit Trumpa proti jeho demokratické rivalce Hillary Clintonové kvůli zveřejněným nahrávkám z minulosti, které zachycovaly Trumpovy neuctivé a obscénní výroky o ženách.

Loni McCain hlasoval proti zrušení systému zdravotního pojištění bývalé hlavy státu Baracka Obamy, čímž torpédoval Trumpův hlavní volební slib a Trumpa rozhněval.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy