McCain nařkl kandidátku na šéfku CIA, že tolerovala mučení vězňů v Thajsku

ČTK ČTK
23. 3. 2018 21:23
Haspelová má ve vedení hlavní tajné služby USA nahradit dosavadního ředitele Mikea Pompea, který se má stát ministrem zahraničí.
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Washington - Vlivný americký senátor John McCain vyzval kandidátku na post šéfa rozvědky CIA Ginu Haspelovou, aby se vyslovila k obviněním, že strpěla kruté výslechové praktiky v tajné americké věznici pro podezřelé z terorismu.

Haspelová má ve vedení hlavní tajné služby USA nahradit dosavadního ředitele Mikea Pompea, který se má stát ministrem zahraničí. Obě nominace musí schválit Senát.

McCain, jeden z nejrespektovanějších amerických politiků, se schvalování v Senátu nezúčastní, protože se doma v Arizoně léčí z rakoviny mozku. Bývalý válečný zajatec z vietnamské války je tvrdým odpůrcem krutých výslechových metod, například simulovaného topení nebo odpírání spánku.

Právě tímto způsobem američtí vyšetřovatelé údajně vyslýchali zajatce v tajné věznici v Thajsku, kterou Haspelová krátce řídila. Ještě větší otazníky podle amerických zákonodárců vyvolávají zprávy, že Haspelová veškeré informace o provozu thajského vězení nechala zničit.

"Víme, že tyto techniky nevedly ke získání cenných informací, ale naopak přinášely informace falešné a zavádějící," napsal McCain v dopisu Haspelové, o němž informovala agentura Reuters. "Mučení navíc zpochybňuje platnost našich hodnot, špiní naši národní čest a ohrožuje pověst USA v dějinách," konstatoval senátor.

Pro potvrzení své nominace Haspelová potřebuje většinu hlasů ve stočlenném Senátu, kde má Trumpova Republikánská strana 51 mandátů. Její jmenování je nejisté tím spíš, že se proti nominaci postavili i někteří republikánští senátoři.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy