McCain nařkl kandidátku na šéfku CIA, že tolerovala mučení vězňů v Thajsku

ČTK ČTK
23. 3. 2018 21:23
Haspelová má ve vedení hlavní tajné služby USA nahradit dosavadního ředitele Mikea Pompea, který se má stát ministrem zahraničí.
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Washington - Vlivný americký senátor John McCain vyzval kandidátku na post šéfa rozvědky CIA Ginu Haspelovou, aby se vyslovila k obviněním, že strpěla kruté výslechové praktiky v tajné americké věznici pro podezřelé z terorismu.

Haspelová má ve vedení hlavní tajné služby USA nahradit dosavadního ředitele Mikea Pompea, který se má stát ministrem zahraničí. Obě nominace musí schválit Senát.

McCain, jeden z nejrespektovanějších amerických politiků, se schvalování v Senátu nezúčastní, protože se doma v Arizoně léčí z rakoviny mozku. Bývalý válečný zajatec z vietnamské války je tvrdým odpůrcem krutých výslechových metod, například simulovaného topení nebo odpírání spánku.

Právě tímto způsobem američtí vyšetřovatelé údajně vyslýchali zajatce v tajné věznici v Thajsku, kterou Haspelová krátce řídila. Ještě větší otazníky podle amerických zákonodárců vyvolávají zprávy, že Haspelová veškeré informace o provozu thajského vězení nechala zničit.

"Víme, že tyto techniky nevedly ke získání cenných informací, ale naopak přinášely informace falešné a zavádějící," napsal McCain v dopisu Haspelové, o němž informovala agentura Reuters. "Mučení navíc zpochybňuje platnost našich hodnot, špiní naši národní čest a ohrožuje pověst USA v dějinách," konstatoval senátor.

Pro potvrzení své nominace Haspelová potřebuje většinu hlasů ve stočlenném Senátu, kde má Trumpova Republikánská strana 51 mandátů. Její jmenování je nejisté tím spíš, že se proti nominaci postavili i někteří republikánští senátoři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Premiér Babiš se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po schůzce se Zemanem řekl, že se bude snažit, aby o tom jednala EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy