Nechcete se domluvit, stěžoval si Babišovi polský premiér. Spor o Turów dál bobtná

Helena Truchlá Helena Truchlá
8. 7. 2021 11:21
Ve čtvrtek v Praze startuje další kolo jednání mezi Českem a Polskem o příhraničním hnědouhelném dole Turów. Oba státy se snaží shodnout na obsahu mezinárodní smlouvy, která by určila podmínky další těžby polského uhlí. Jejím podpisem Praha podmínila odvolání evropské žaloby proti Varšavě. Jak ale zjistil deník Aktuálně, polská strana pochybuje o tom, že se Češi vůbec domluvit chtějí.
Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki v roce 2019.
Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki v roce 2019. | Foto: Reuters

Pochybnosti vyjádřil přímo polský premiér Mateusz Morawiecki, když se poslední červnový den potkal v polských Katowicích s předsedou české vlády Andrejem Babišem (ANO). Oba politici se tam vypravili na setkání lídrů zemí visegrádské čtyřky. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz si polská strana u premiéra Babiše stěžovala, že Češi se opakovaně vrací k údajně už uzavřeným aspektům dohody. 

Dokument, o kterém se nyní vyjednává, by měl Polsko zavázat, aby přispělo na zajištění zdrojů pitné vody pro okolí Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Uhelné na Liberecku, které jsou podle českých úřadů dolováním uhlí v Turówě ohroženy. Místní lidé se obávají i hluku a prašnosti, a těžaři by proto měli na základě dohody otevřeně sdílet informace o skutečných dopadech těžby i o tom, jak moc účinně jim zamezují.

Polský hnědouhelný důl Turów.
Polský hnědouhelný důl Turów. | Foto: Jakub Plíhal

Polský státní energetický koncern PGE má povolení v Turówě těžit až do roku 2044. A právě kvůli tomu vznikly mezinárodní spory. Důl i nedaleká uhelná elektrárna totiž stojí v úzkém výběžku polského území. Jeho měsíční krajinu ale na jihu a na východě obklopuje Liberecký kraj, na západě zase leží německá spolková země Sasko. Pokud se stávající těžební plány zcela naplní, důlní jáma se českému území přiblíží na vzdálenost pouhých několika desítek metrů.

Na tiskové konferenci v polovině června, kdy do Prahy speciálně kvůli Turówu dorazil polský ministr životního prostředí Michal Kurtyka, si zástupci obou vlád před televizními kamerami vzájemně potvrdili, že cílem je "sladit zájmy" a dohodnout se. Teď mají ale polští vyjednavači s postojem Prahy problém. Stěžují si, že nespravedlivě přisuzuje všechny negativní vlivy na životní prostředí v okolí Turówa právě těžbě, za což pak od Polska žádá nepřiměřenou finanční kompenzaci. Podle dřívějších sdělení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by se mělo jednat až o 1,3 miliardy korun, určené jsou hlavně na zmíněné vodní zdroje.

Polsko nevěří ani tomu, že pro českou stranu bude věc uzavřením mezinárodní dohody vyřešená. Vyjednavači Varšavy se obávají, že i kdyby se smlouvu podařilo uzavřít, Praha si ohledně Turówa bude znovu stěžovat v Bruselu. Na unijní soud se Česko obrátilo s žalobou letos v únoru, konkrétně s tvrzením, že posouzení dopadů dolu na životní prostředí neproběhlo ze strany polských úřadů správným způsobem. Soudní dvůr Evropské unie nařídil těžbu přerušit, což ale Polsko odmítlo učinit. Česko pak soud požádalo o vyměření penále necelých 130 milionů korun za každý den, kdy bude těžba pokračovat. Postih se ale zatím nezačal uplatňovat.

Jednání o dvoustranné dohodě, jejíž podpis by měl vést ke stažení žaloby, odvrácení hrozby pokuty a usmíření vzájemných vztahů, byla nečekaně přerušena jen pár dní předtím, než se Babiš s Morawieckým setkali v Katowicích. České ministerstvo životního prostředí, v jehož gesci jednání jsou, na dotaz deníku Aktuálně.cz potvrdilo, že se tak stalo na žádost polské strany. "Vyžádala si čas na prostudování našich návrhů některých ustanovení, současně přislíbila, že pošle své návrhy kompromisního znění těch ustanovení, se kterými má v návrhu společné smlouvy problém," uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva. 

Jak ale zjistil polský deník Gazeta Prawna, který o pochybnostech tlumočených přímo na premiérské úrovni rovněž informoval, tamní vyjednavači chápou situaci jinak.

"Osoba blízká premiérovi (Morawieckému) říká, že Češi přiznali, že jejich postup je do určité míry ovlivněn probíhající volební kampaní a nárůstem důležitosti témat spojených se životním prostředím u veřejnosti," píše polský list. Podle vyjádření zdroje blízkého vyjednávání, na který Gazeta Prawna odkazuje, si česká delegace uvědomuje, že její požadavky ohledně Turówa jsou "přehnané", a odůvodňuje je proto kampaní, aby "zmírnila napětí". Důsledkem jsou polské pochybnosti, že se spor do říjnových českých parlamentních voleb jakkoliv vyřeší. 

A zklamání nad dosavadním průběhem jednání vyjadřuje i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který se většiny schůzek rovněž účastní. "Polská delegace měla podle mě na začátku pocit, že nám pošlou peníze a všechno bude dobré. A my se jim teď snažíme vysvětlovat, že o tom to není," vysvětluje. 

O konkrétních aspektech dohody - tedy podmínkách, za kterých Česko stáhne žalobu - nikdo z aktérů nechce v podrobnostech hovořit. Podle Půty je návrh smlouvy napsaný "vyváženě". "Panuje ale zásadní neshoda v základní pozici obou stran. Poláci si myslí, že po nich chceme něco, co nám nepatří. Pokud si to nevyjasníme, můžou ta jednání trvat nekonečně dlouho," dodává liberecký hejtman. 

Zatímco se jednání znovu rozbíhají, Varšava stále čeká na konečný verdikt evropského soudního dvora. Jeho nařízení o okamžitém přerušení těžby je totiž pouze předběžné a právě k němu se vztahuje i Českem navrhovaná denní pokuta. Podoba finálního rozhodnutí je zatím neznámá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy