Ten okamžik zvěčněný na fotografii bude zřejmě dlouholetého demokratického senátora za Connecticut Josepha Liebermana dlouho mrzet. Po svém loňském proslovu v Kongresu ho americký prezident Georg Bush sevřel v takřka láskyplném objetí.
Snímek se pro Liebermanova vnitrostranického protivníka stal zbraní mimořádné politické síly. V kampani před primárkami, které rozhodovaly o tom, kdo bude kandidátem demokratů do Senátu, Liebermana vykresloval jako Bushova poslušného psíka, jenž se nedokázal prezidentovi postavit v otázce války v Iráku, která se v USA stává čím dál tím méně populární.
Ten, kdo umí spolupracovat s republikány
Politicky nezkušenému podnikateli Nedu Lamontovi se to vyplatilo, ve včerejších volbách Liebermana porazil poměrem hlasů 52 ku 48 procentům.
Lieberman přitom patří k nejznámějším a nejpopulárnějším americkým politikům. Před šesti lety si ho demokraté vybrali jako svého viceprezidentského kandidáta a v Senátu odsloužil za stát Connecticut osmnáct let.
Proslulost získal především díky své schopnosti spolupracovat v ostře rozdělené americké politice s republikány.
Ještě víc se mu však nyní vymstily jeho "jestřábí" postoje v zahraniční politice.
Lieberman byl od počátku silným stoupencem války proti Iráku. Narozdíl od svých mnohých stranických kolegů však své stanovisko nezměnil ani poté, co se Bushova politika v Iráku dostala do vážných problémů a válku obhajuje až dosud.
Proti Bushovi!
Výsledek primárek ukazuje, jak silně se proti válce staví voliči Demokratické strany, a ovlivní tak nepochybně podzimní volby do Kongresu a zřejmě i po nich startující výběr prezidentských kandidátů pro volby v roce 2008. Demokratičtí uchazeči se budou muset této náladě přizpůsobit a ostřeji než dosud útočit na Bushovu iráckou politiku.
Jako první tuto nezbytnost pochopila bývalá první dáma Hillary Clintonová, která je jednou z nejvážnějších uchazeček o prezidentskou kandidaturu. Ačkoli původně iráckou válku podporovala, při senátním slyšení minulý týden ostře zaútočila na ministra obrany Donalda Rumsfelda a požadovala jeho odvolání.
Republikánští stratégové se z tohoto vývoje radují. Ačkoli existuje riziko, že přijdou v Senátu o významného spojence, hodlají demokraty před volbami vykreslit jako ty, kteří jsou slabí a bázliví, pokud jde o obranu amerických zájmů ve světě.
Lieberman krátce poté, co přiznal porážku v primárkách, ohlásil, že bude navzdory ní kandidovat v podzimních volbách jako nezávislý. Má přitom velmi dobré šance na úspěch.
Zatímco členové a sympatizanti Demokratické strany, kteří se účastnili primárek, jej odvrhli, v celostátním měřítku se stále těší značné popularitě.