Necelých 500 metrů od Titanicu. Pobřežní stráž vytáhla trosky a ostatky těl z ponorky

ČTK ČTK
11. 10. 2023 6:33
Americká pobřežní stráž ze dna moře minulý týden vyzvedla zbývající trosky ponorky, která v červnu implodovala při ponoru k vraku Titaniku. O život tehdy přišlo všech pět lidí na palubě. Podle agentury AP se nyní vedle zbytků trosek ponorky zřejmě podařilo vyzvednout i lidské ostatky.
"Vše může selhat, ale vy budete naživu, slibovali." Novinář popsal plavbu v pohřešované ponorce. | Video: Reuters

Podle úterní zprávy pobřežní stráž operaci, která se odehrávala 3800 metrů pod mořem, dokončila už minulý týden ve středu. Ostatky dopravila k analýze zdravotníkům.

Turistická ponorka Titan společnosti OceanGate se ztratila v červnu východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland a několik dní po ní pátraly týmy z několika zemí. Trosky ponorky se nakonec podařilo objevit přibližně 490 metrů od přídě Titaniku.

Pátrání po ponorce Titan společnosti OceanGate
Pátrání po ponorce Titan společnosti OceanGate | Foto: Reuters

Ponorka sloužila k přepravování bohatých turistů k vraku legendárního zaoceánského parníku. Kontakt s doprovodnou lodí ztratila krátce po ponoření. Po plavidle pátraly lodě, letadla, dálkově ovládané ponorky, robotické mechanismy určené k práci v hlubinách a další zařízení.

Na palubě se nacházela pětice lidí - dobrodruhů a zámožných podnikatelů, mezi nimi například britský miliardář a pilot Hamish Harding nebo místopředseda jednoho z největších pákistánských konglomerátů Engro Corporation Shahzada Dawood se svým synem.

Pětičlennou posádku tvořil také zakladatel společnosti OceanGate Stockton Rush. Firma se podílí i na vývoji dalších malých ponorek. Odborníci už před několika lety varovali Rushe před možnými "katastrofickými" problémy plaveb k Titaniku. Vyzvali ho také, aby podmořské zařízení podstoupilo certifikační proces. OceanGate v roce 2019 potvrdila, že Titan netestovala žádná nezávislá organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy