Bílý dům se může vyhoštěním Gülena pokusit o zmírnění Erdoganova hněvu, který vražda saúdského novináře Chášukdžího na saúdském konzulátu v Turecku vyvolala. Otevřelo by to cestu k tomu, aby zůstalo zachováno těsné spojenectví prezidenta Donalda Trumpa s kontroverzním saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, uvedla americká televize.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti dostaly podle NBC pokyn, aby znovu prozkoumaly tureckou žádost o vyhoštění Gülena, kritika tureckého režimu, který žije od konce 90. let v americkém exilu.
Na ministerstvo vnitřní bezpečnosti prý směřovala žádost o informaci ohledně Gülenova právního postavení v USA. Turecký duchovní je podle americké televize držitelem takzvané zelené karty opravňující k trvalému pobytu ve Spojených státech.
Erdogan považuje Gülena za strůjce neúspěšného předloňského pokusu o státní převrat.
Od nezdařeného pokusu části armády o puč v červenci 2016, který si vyžádal životy 250 lidí, provádí turecká policie operace proti údajným stoupencům Gülena pravidelně. Zadrženy byly desítky tisíc lidí. Ankara o vydání Gülena opakovaně, ale bezvýsledně žádá.
Saúdská Arábie je pro blízkovýchodní politiku USA klíčová, připomíná NBC. Trump považuje přátelský vztah s bin Salmánem za klíč k potlačení íránského vlivu v regionu a k dosažení dohody mezi Izraelem a Palestinou. Turecko je spojencem USA v NATO a má zřejmě důkazy o okolnostech Chášukdžího vraždy, které mohou vyvolat mezinárodní kritiku Rijádu.