Miliardu vracet nebudeme, ale Czechia na cestě do OSN obešla vládu, zlobí se Šlechtová

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 4. 2016 16:13
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že nakonec nebude muset vracet jednu miliardu na propagaci České republiky, jak se původně obávala. Premiér Bohuslav Sobotka ji podle jejích slov ujistil, že oficiálním a hlavním označením země v zahraničí bude Czech Republic, a ne Czechia. S tímto označením přišel minulý týden ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a poté i nejvyšší ústavní činitelé, podle kterých Czechia bude napsáno v OSN jako jednoslovný anglický název pro Českou republiku ve světě. "Proč jsme ale nebyli o celé věci jako členové vlády informováni?" ptá se Šlechtová.
Foto: Radek Bartoníček

Dosud jste tvrdila, že kvůli prosazování názvu Czechia hrozí vrácení sumy kolem jedné miliardy korun, protože Evropská unie dala vašemu CzechTourismu tyto peníze na propagaci názvu Czech Republic. Hrozí tedy vrácení těchto peněz, nebo nehrozí?

Pokud by se oficiálně měnil název z Czech Republic na Czechia, byly by tyto peníze skutečně ohrožené. Ale vzhledem k tomu, že jsem se na vládě dozvěděla, že zůstává název Czech Republic, tak nehrozí.

Takže dál budete zemi propagovat jako Czech Republic?

CzechTourism má pět let na to, aby dodržel podmínky získání peněz, takže budeme pokračovat v propagaci země s označením Czech Republic. Nic měnit nebudeme, jedeme dál. 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na schůzce s novináři, kde minulý týden označení Czechia oznamoval, říkal, že Czech Republic skutečně zůstává, ale mluvil o snaze, aby se začal hodně používat i termín Czechia, aby si na něj "svět" zvykal.

Já vůbec nevím, co přesně říkal, já jsem ho ani neslyšela. Já jsem jen celou dobu tvrdila, že člen vlády by neměl být informovaný jen z médií, kde si každý den přečtu něco jiného. On mi před tímto setkáním s novináři o celé věci vůbec nic neříkal. Proto jsem si vyžádala na pondělním jednání vlády informace, takto významná věc by neměla minout při cestě z Hradu do OSN naši Strakovku (sídlo vlády, pozn. red.).

Možná netušil, že CzechTourism dělá takovou kampaň...

Ministerstvo pro místní rozvoj je ten, kdo má v gesci propagaci České republiky. Pokud bude jako hlavní označení Czech Republic, tak je všechno v pořádku. Proč jsme ale nebyli o celé věci jako členové vlády informovaní? Proč jsme nejdříve slyšeli, že Czechia je jenom zkratka pro zápis OSN? A proč následně zaznělo, že to má být používané i pro sportovní propagaci? Je logické, že jsem zbystřila pozornost, protože sportovní propagaci hradíme my s CzechTourismem. Máme nasmlouvaných mnoho věcí, a tam používáme Czech Republic. Proto jsem potřebovala slyšet informace přímo na jednání vlády.

A co na ní zaznělo jako to hlavní?

Pan premiér sdělil, že schůzka na Hradě byla setkáním nejvyšších ústavních činitelů, kde se jednalo o politické prohlášení, a ne o nějaké rozhodnutí výkonné moci. Čili nadále zůstává oficiální název Česká republika a Czech Republic a o tom zbylém budeme debatovat. Pan ministr zahraničí dostal za úkol předložit vládě materiál o genezi slova Czechia. 

Na Facebooku se Zaorálek podivoval vaší kritice a argumentoval tím, že CzechTourism kromě Czech Republic už dlouho používá i označení Czechia.

Vůbec nevím, proč se k tomu pan ministr zahraničí vyjadřoval, když teď na vládě nebyl. 

Bude možné, aby se sportovci ve světě prezentovali krátkým názvem Czechia? Ministr zahraničí původně mluvil o tom, že by rád, aby toto označení používali, protože se dostane hodně do povědomí světové veřejnosti. Argumentoval, že sedmdesát procent pozitivních zmínek o České republice v zahraničí je spojeno se sportovními úspěchy...

Já nevím. Pana ministra si velmi vážím, a proto už tuto debatu s ním přes média končím. Pro mě je nejdůležitější, že vláda celou věc projednala a ujistila mě, že hlavní zůstává označení Czech Republic.

A pokud jde o sportovce a označení, které budou mít na dresech?

Já mám smlouvu s Českým olympijským výborem, že pokračujeme v logu Czech Republic. Toto jsou věci, které já si s panem Zaorálek nebudu vzkazovat přes média. Zahraniční politiku nedělá jenom ministerstvo zahraničí, ale například dobré jméno České republiky řeší i CzechTourism, tedy ministerstvo pro místní rozvoj. 

A sportovci na olympijských hrách v Riu de Janeiru, případně na jiných akcích, budou mít tedy Czech Republic?

Opravdu nevím, jak vypadají jejich dresy.

Ale myslíte, že bude snaha po jednotném označení, aby neměli různí sportovci na různých akcích rozdílné označení naší země, jak se stává?

Z posledních jednání mého ministerstva vyplývá, že se bude používat Czech Republic. Jestli budou mít někteří někde Czechia, tak to opravdu nevím.

Nemyslíte si, že jste se třeba nějaké chyby dopustila i vy? Že jste třeba reagovala emotivně a začala příliš brzy mluvit o hrozbě ztráty jedné miliardy a nutnosti peníze vracet?

Problém je ten, že oni vypustili jeden den do médií něco, a druhý den něco jiného. Já si stojím na tom, že hlavní chyba byla v tom, že se zapomnělo na vládu, tam měly nejdříve zaznít všechny informace.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy