Chicago - Systém protiraketové obrany, který by měl Evropu chránit před balistickými střelami schopnými nést jaderné zbraně, bude vytvořen do šesti let. Bude sestávat ze sítě radarů a raketových základen doplněných o satelity napojené na velicí středisko v západoněmeckém Rammsteinu.
Na summitu Severoatlantické aliance v Chicagu se na tom dohodli zástupci členských zemí NATO.
Systém počítá se základnami v Rumunsku a Polsku, z nichž by v případě nutnosti byly odpáleny obranné rakety s cílem zlikvidovat střely středního doletu (do 3000 kilometrů) směřující na evropský kontinent. S Rammsteinem by byla spojena také radarová základna v Turecku a americké válečné lodi s protiraketovými systémy pohybující se v moři před námořní základnou v jihošpanělské Rotě.
Severoatlantická aliance chce při jeho budování využít zkušeností, které získala při loňské vzdušné kampani vedené proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Jeho součástí proto budou bezpilotní letouny určené pro průzkumnou činnost nad nepřátelským územím.
NATO v Chicagu již také podepsalo se zástupci vojensko-průmyslového komplexu smlouvu, na jejímž základě bude vyvinut systém umožňující detailní monitorování pohybu pozemních sil, a to bez ohledu na meteorologické podmínky a denní či noční dobu.
Odpor Moskvy
Ačkoliv systém je v prvé řadě určen k obraně evropského kontinentu před útokem vedeným z území Alianci nepřátelských zemí, jako je Írán, projekt naráží již řadu let na velký nesouhlas Moskvy. Ta do něj chce být přímo zapojena, což NATO odmítá.
"V daném případě se nejedná o systém namířený proti Rusku," citoval deník Spiegel on-line německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho. "Je to projekt, který chceme v zájmu evropské bezpečnosti rozvíjet společně s Ruskem."
Náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov proto o víkendu zopakoval námitky, které Moskva proti systému má.
"Ať se to Rusku zamlouvá či ne, máme v úmyslu chránit území evropských spojenců v Severoatlantické alianci před narůstající hrozbou, již představuje útok balistickými střelami," zdůraznil před časem americký velvyslanec při NATO Ivo Daalder.
Kreml v této souvislosti naznačuje, že by mohl ustoupit od nové smlouvy START o redukci atomových zbraní a rozmístit vlastní systém "obranných" raket.
Ačkoliv je radarová základna v Turecku již nyní propojena s velicím centrem v Rammsteinu a to zase s americkými válečnými loděmi před Gibraltarem, protiraketový deštník ještě plně funkční není. Hotov bude definitivně až v roce 2018.
Česko, které původně chtělo Američanům nabídnout možnost vybudování radaru v Brdech, se nejbližších fází realizace projektu účastnit nebude, mimo jiné z toho důvodu, že na to nemá peníze.
"V tomto systému jsme o své místo bohužel přišli, nemá cenu se do toho teď nějakým způsobem vlamovat, protože ty role jsou rozděleny," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas ministr obrany Alexandr Vondra.