NATO začalo budovat kosovskou armádu, Srbsko protestuje

Martin Novák Martin Novák
23. 1. 2009 9:52
Bezpečnostní síly tvoří hlavně bývalí členové povstalecké UCK
Polský příslušník mezinárodních mírových sil střeží srbský pravoslavný kostel v albánské části Kosovské Mitrovice. V roce 2004 byl skupinou kosovských Albánců zapálen a poničen.
Polský příslušník mezinárodních mírových sil střeží srbský pravoslavný kostel v albánské části Kosovské Mitrovice. V roce 2004 byl skupinou kosovských Albánců zapálen a poničen. | Foto: Reuters

* Základem armády jsou bývalí kosovští povstalci z UCK * Srbsko považuje budování ozbrojených sil za porušení rezolucí OSN * Kosovské armádě pomáhají hlavně Britové, Američané a Němci

Bělehrad - Severoatlantická aliance začala pomáhat Kosovu s budováním armády. K nevoli Srbska, jehož odpor se ovšem stejně tak jako po vyhlášení kosovské nezávislosti před rokem projevuje jen slovními protesty.

Páteř nové armády mají tvořit bojovníci a velitelé bývalé Kosovské osvobozenecké armády (UCK), kteří stáli se zbraní v ruce proti srbské armádě ve druhé polovině devadesátých let.

Armáda by měla mít 2500 příslušníků a necelých tisíc rezervistů. Výcvik zajistí Britové, uniformy dodali Američané, vozidla Němci.

Kosovská armáda ale nebude mít těžké zbraně. Tedy žádné tanky, žádná děla, žádná letadla. Místní Albánci považují vznik oficiální ozbrojené složky za další krok k upevnění kosovské státnosti.

"Naplní se několik staletí stará touha lidí mít armádu, která nebude armádou páchající jen násilí a ohrožující jejich bezpečnost," uvedl kosovský vicepremiér Hajredin Kuci.

Albánský prezident Bamir Topi po příjezdu na návštěvu Kosova před nastoupenou prezidentskou stráží v Prištině.
Albánský prezident Bamir Topi po příjezdu na návštěvu Kosova před nastoupenou prezidentskou stráží v Prištině. | Foto: Reuters

Srbsko a kosovští Srbové to samozřejmě vidí jinak. Bělehrad hovoří o dalším porušení rezolucí OSN a vyzývá členské země Severoatlantické aliance, aby projekt budování armády zastavily.

"Vytvoření takzvaných Kosovských bezpečnostních sil je hrozbou pro bezpečnost Srbska a ohrožuje mír a stabilitu na západním Balkáně," řekl srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić.

Ačkoliv kosovská vláda tvrdí, že armáda je otevřena rekrutům ze všech etnických komunit, Bělehrad vyzývá kosovské Srby, aby do ní nevstupovali. Podle reportéra agentury Reuters přímo z Kosova je velmi pravděpodobné, že v ní nebude ani jeden Srb.

V Kosovu nyní žijí zhruba dva miliony Albánců a 120 tisíc Srbů.

Srbskou nadvládu nad Kosovem ukončila Severoatlantická aliance bombardováním v roce 1999, které skončilo odchodem většiny Srbů a ustavením mezinárodní správy nad provincií.

Americký viceprezident Joseph Biden
Americký viceprezident Joseph Biden | Foto: Reuters

Loni v únoru Kosovo vyhlásilo nezávislost zejména díky podpoře Spojených států. Některé členské země NATO - například Španělsko či Slovensko - ale Kosovo odmítly diplomaticky uznat. Severoatlantická aliance má v současné době v Kosovu patnáct tisíc vojáků.

Srbové nesdílejí nadšení světa nad zvolením Baracka Obamy. Hlavně kvůli jeho volbě viceprezidenta, kterým je bývalý senátor za stát Delaware Joseph Biden.

Ten v roce 1999 patřil k nejaktivnějším stoupencům bombardování Kosova a Srbska a má na Balkáně pověst zaníceného "srbobijce."

Naopak kosovskoalbánský deník Koha Ditore napsal: "Do Bílého domu vstoupil velký přítel Kosova."

 

Právě se děje

Další zprávy