NATO obnovilo styky s Moskvou. A vyhostilo dva Rusy

Roman Gazdík
30. 4. 2009 14:22
Ruští diplomaté měli být zapleteni do špionážní aféry kolem Estonce Simma
Foto: NATO

Brusel/Moskva - Rusko a Severoatlantická aliance (NATO) ve středu plně obnovily vztahy a opět začala fungovat Rada NATO - Rusko, jejíž činnost byla pozastavena po válce mezi Ruskem a Gruzií loni v létě.

Ve stejný den však aliance Moskvě věnovala jeden nečekaný „dárek". Bylo jím vyhoštění dvou ruských diplomatů z ruské mise, kteří byli údajně zapleteni do aféry Estonce Hermana Simma. Ten byl za proruskou špionáž odsouzen ke dvanácti letům vězení.

Vysoce postavený zaměstnanec estonského ministerstva obrany předal ruské civilní rozvědce SVR více než 2000 stran dokumentů. Informoval například i o postoji NATO k plánovanému středoevropskému systému protiraketové obrany, jehož součástí má být i radar v Brdech.

„Dvěma ruským diplomatům bylo řečeno, že zde nejsou vítáni," citovala agentura Reuters zdroj z diplomatických kruhů NATO.

Rusko na jejich vypovězení reagovalo velmi nelibě.

„V souvislosti se dvěma zaměstnanci stálé ruské mise při NATO došlo bez jasného vysvětlení k hrubé provokaci založené na zcela falešné zámince," stojí v oficiálním vyjádření ruského ministerstva zahraničí.

„Tento urážlivý čin zásadně protiřečí prohlášením vedení NATO o jeho připravenosti normalizovat s Ruskem vztahy… Osoby stojící za touto provokací nemají zájem na tom současný trend ke zlepšení vztahů stimulovat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy