NATO se udobřilo s Ruskem. Válka v Gruzii už mu nevadí

Martin Novák Martin Novák
5. 3. 2009 15:50
Ministři zahraničí členských zemí aliance jednali v Bruselu
Ministři na dnešním summitu.
Ministři na dnešním summitu. | Foto: Reuters

Brusel - NATO v dubnu plně obnoví vztahy s Moskvou a vrátí je na úroveň, kterou měly před rusko-gruzínskou válkou loni v srpnu.

Takový je výsledek summitu ministrů zahraničí členských zemí aliance v Bruselu, kterého se zúčastnila poprvé i nová šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení označilo rozhodnutí aliance za "krok správným směrem."

Aliance jednání s Ruskem kvůli konfliktu na Kavkaze zmrazila, teď chce ale loňskou válku hodit za hlavu a připojit se k politice "nového začátku", kterou razí americký prezident  Barack Obama.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v Bruselu řekl, že Západ a Rusko spojují některé společné zájmy. Například úspěch v boji proti terorismu a snaha o stabilní a klidný Afghánistán.

"Západ potřebuje Rusko a Rusko potřebuje Západ," shrnul britský ministr zahraničí David Miliband.

Názor, že většina ministrů chce obnovení normálních vztahů a jednání s Ruskem, tlumočil novinářům šéf belgické diplomacie Karel de Gucht.

Srpen 2008, ruské tanky v Gruzii.
Srpen 2008, ruské tanky v Gruzii. | Foto: Reuters

Český ministr Karel Schwarzenberg ale řekl agentuře ČTK, že postoj k Rusku v Bruselu zpočátku komplikovala Litva, která se stavěla proti obnovení vztahů na úroveň přes srpnem 2008. 

Měla by být obnovena činnost Rady NATO - Rusko, přerušená po válce v Gruzii. Ministři zahraničí Gruzie a Ukrajiny jsou dnes v Bruselu také. Oba státy se ucházejí o členství v alianci, zatímco Moskva je ostře proti.

Rusko a Gruzie ale v posledních týdnech zmírnily napětí, které mezi nimi po ozbrojeném konfliktu panovalo. Ruská velvyslanectví už dokonce začala znovu vydávat víza Gruzíncům a na hranicích mezi oběma zeměmi je nyní klid.

Obamova snaha o sblížení s Ruskem naráží v USA na odpor některých politiků a analytiků, kteří se obávají, že Kreml dobré vůle Washingtonu zneužije.

Neustále se vracející otázka: bude, či nebude americký radar z Marshallových ostrovů jednou stát v Brdech?
Neustále se vracející otázka: bude, či nebude americký radar z Marshallových ostrovů jednou stát v Brdech? | Foto: repro Aktuálně.cz

Michael Rubin z think-tanku American Enterprise Institute například tvrdí, že ústupek Rusku v projektu protiraketové obrany ve střední Evropě by byl nebezpečným precedentem.

"Ruský premiér Vladimir Putin chce maximalizovat ruskou moc a vliv. O dobré vztahy se západem mu nejde. Jeho cílem je vzkřísit Moskvu jako vůdce impéria, které se zhruba kryje s hranicemi bývalého Sovětského svazu," domnívá se Rubin, jehož komentář uveřejnila rozhlasová stanice RFE/RL.

Obamova ministryně zahraničí Hillary Clintonová tak škarohlídskou vizi nesdílí. V předvečer summitu řekla novinářům, že v některých věcech je s Ruskem možná spolupráce, zatímco v jiných to zkrátka bude složitější.

Tu složitější část pak dnes nastínila přímo na summitu. Oznámila, že i přes ruský odpor mají mít Ukrajina a Gruzie dveře do NATO stále otevřené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy