Špión Ruska v NATO jde do vězení. Informoval i o radaru

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2008 13:55
Estonec Herman Simm dostal dvanáct a půl roku. Předal Moskvě tajné dokumenty Severoatlantické aliance
Foto: NATO

Brusel - Dvanáct a půl roku vězení vyměřil ve středu soud v Tallinnu Estonci Hermanu Simmovi. Vysoce postavenému zaměstnanci estonského ministerstva obrany.

Rusko mu několik let platilo za tajné a citlivé informace, které do Moskvy předával o Severoatlantické alianci a bezpečnostních otázkách. Z titulu své funkce měl přístup k řadě tajných dokumentů uvnitř NATO i Evropské unie. Včetně výměny písemných stanovisek mezi jednotlivými zeměmi.

Soud ve zdůvodnění rozsudku oznámil, že Simm se dopustil vlastizrady.

Foto: Aktuálně.cz

Podle německého týdeníku Der Spiegel se do Moskvy dostala prostřednictvím Estonce "hlášení" o postoji NATO či Evropské unie ke Kosovu, Gruzii a také o protiraketovém štítu, jehož radarovou část zvažují USA postavit v České republice.

Simm byl zatčen v estonské metropoli Tallinnu 21. září, ale případ dlouho zůstával utajen.

Simm spolupracoval s ruskou zpravodajskou službou několik let, patrně ještě před vstupem Estonska do NATO a Evropské unie v roce 2004.

Začínal jako šéf republikové policie, pak byl na ministerstvu obrany jmenován koordinátorem pro vztahy Tallinnu s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí.

Foto: Aktuálně.cz

Agentura DPA označila případ za "katastrofu" pro NATO a přirovnává Simma k bývalému pracovníkovi CIA Aldrichu Amesovi, který mnoho let předával informace sovětské KGB.

"Pro Estonsko tento případ znamená obrovské, historické poškození a ostudu," řekl předseda výboru pro zpravodajskou službu estonského parlamentu Jaanus Rahumägi.

Podezření na Simma padlo poté, co vyšlo najevo, že disponuje "podezřele" velkým majetkem. Koupil například opulentní rezidenci nedaleko Tallinnu a farmu na pobřeží Baltského moře.

Jeho manželka byla také zatčena, ale později propuštěna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy