Špión Ruska v NATO jde do vězení. Informoval i o radaru

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2008 13:55
Estonec Herman Simm dostal dvanáct a půl roku. Předal Moskvě tajné dokumenty Severoatlantické aliance
Foto: NATO

Brusel - Dvanáct a půl roku vězení vyměřil ve středu soud v Tallinnu Estonci Hermanu Simmovi. Vysoce postavenému zaměstnanci estonského ministerstva obrany.

Rusko mu několik let platilo za tajné a citlivé informace, které do Moskvy předával o Severoatlantické alianci a bezpečnostních otázkách. Z titulu své funkce měl přístup k řadě tajných dokumentů uvnitř NATO i Evropské unie. Včetně výměny písemných stanovisek mezi jednotlivými zeměmi.

Soud ve zdůvodnění rozsudku oznámil, že Simm se dopustil vlastizrady.

Foto: Aktuálně.cz

Podle německého týdeníku Der Spiegel se do Moskvy dostala prostřednictvím Estonce "hlášení" o postoji NATO či Evropské unie ke Kosovu, Gruzii a také o protiraketovém štítu, jehož radarovou část zvažují USA postavit v České republice.

Simm byl zatčen v estonské metropoli Tallinnu 21. září, ale případ dlouho zůstával utajen.

Simm spolupracoval s ruskou zpravodajskou službou několik let, patrně ještě před vstupem Estonska do NATO a Evropské unie v roce 2004.

Začínal jako šéf republikové policie, pak byl na ministerstvu obrany jmenován koordinátorem pro vztahy Tallinnu s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí.

Foto: Aktuálně.cz

Agentura DPA označila případ za "katastrofu" pro NATO a přirovnává Simma k bývalému pracovníkovi CIA Aldrichu Amesovi, který mnoho let předával informace sovětské KGB.

"Pro Estonsko tento případ znamená obrovské, historické poškození a ostudu," řekl předseda výboru pro zpravodajskou službu estonského parlamentu Jaanus Rahumägi.

Podezření na Simma padlo poté, co vyšlo najevo, že disponuje "podezřele" velkým majetkem. Koupil například opulentní rezidenci nedaleko Tallinnu a farmu na pobřeží Baltského moře.

Jeho manželka byla také zatčena, ale později propuštěna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy