Špión Ruska v NATO jde do vězení. Informoval i o radaru

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2008 13:55
Estonec Herman Simm dostal dvanáct a půl roku. Předal Moskvě tajné dokumenty Severoatlantické aliance
Foto: NATO

Brusel - Dvanáct a půl roku vězení vyměřil ve středu soud v Tallinnu Estonci Hermanu Simmovi. Vysoce postavenému zaměstnanci estonského ministerstva obrany.

Rusko mu několik let platilo za tajné a citlivé informace, které do Moskvy předával o Severoatlantické alianci a bezpečnostních otázkách. Z titulu své funkce měl přístup k řadě tajných dokumentů uvnitř NATO i Evropské unie. Včetně výměny písemných stanovisek mezi jednotlivými zeměmi.

Soud ve zdůvodnění rozsudku oznámil, že Simm se dopustil vlastizrady.

Foto: Aktuálně.cz

Podle německého týdeníku Der Spiegel se do Moskvy dostala prostřednictvím Estonce "hlášení" o postoji NATO či Evropské unie ke Kosovu, Gruzii a také o protiraketovém štítu, jehož radarovou část zvažují USA postavit v České republice.

Simm byl zatčen v estonské metropoli Tallinnu 21. září, ale případ dlouho zůstával utajen.

Simm spolupracoval s ruskou zpravodajskou službou několik let, patrně ještě před vstupem Estonska do NATO a Evropské unie v roce 2004.

Začínal jako šéf republikové policie, pak byl na ministerstvu obrany jmenován koordinátorem pro vztahy Tallinnu s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí.

Foto: Aktuálně.cz

Agentura DPA označila případ za "katastrofu" pro NATO a přirovnává Simma k bývalému pracovníkovi CIA Aldrichu Amesovi, který mnoho let předával informace sovětské KGB.

"Pro Estonsko tento případ znamená obrovské, historické poškození a ostudu," řekl předseda výboru pro zpravodajskou službu estonského parlamentu Jaanus Rahumägi.

Podezření na Simma padlo poté, co vyšlo najevo, že disponuje "podezřele" velkým majetkem. Koupil například opulentní rezidenci nedaleko Tallinnu a farmu na pobřeží Baltského moře.

Jeho manželka byla také zatčena, ale později propuštěna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy