"Nastal by chaos." Ukrajinský parlament nepřijal rezignaci premiéra Hrojsmana

ČTK ČTK
30. 5. 2019 13:53
Ukrajinský parlament při čtvrtečním hlasování nepřijal rezignaci premiéra Volodymyra Hrojsmana, kterou šéf vlády minulý týden podal po výzvě prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. | Foto: Reuters

Proti odstoupení vlády se vyslovila nejsilnější parlamentní strana bývalé hlavy státu Petra Porošenka, podle níž by pád kabinetu před červencovými předčasnými volbami přivedl zemi k "chaosu". Zelenskyj poté předložil parlamentu návrh na odvolání ministra zahraničí a obrany a ředitele tajné služby SBU, informovala agentura Reuters.

Pro schválení rezignace vlády zvedlo ruku při hlasování pouze 97 z potřebných 226 poslanců. Premiér tak zůstane v čele úřadujícího kabinetu do vytvoření nové vlády.

Podle tiskového orgánu hlavy státu Zelenskyj po zamítnutí demise premiéra v souladu s ústavou předložil parlamentu návrh na odvolání ministra zahraničí Pavla Klimkina, ministra obrany Stepana Poltoraka a ředitele tajné služby SBU Vasyla Hrycaka. Dosud není jasné, kdy budou poslanci o návrhu hlasovat.

Podle agentury Unian administrativa prezidenta rovněž připravuje odvolání generálního prokurátora Jurije Lucenka. Ten přitom v úterý prohlásil, že odstoupí až po předčasných volbách a po nich se chce zapojit do politiky.

Hrojsman podal demisi minutý týden bezprostředně po inauguraci nového prezidenta Zelenského, který po uvedení do úřadu oznámil rozpuštění parlamentu a vyzval stávající vládu k odstoupení. Předčasné volby se uskuteční 21. července a očekává se, že v nich zvítězí Zelenského nově vytvořená strana Sluha národa.

Jednačtyřicetiletý komik bez politických zkušeností vyhrál minulý měsíc prezidentské volby díky slibům, že skoncuje s korupcí a se starým politickým systémem. Jeho snahy o prosazení reforem ale blokuje dosavadní parlament, v němž Zelenského strana nemá zastoupení a převládají zde Porošenkovi stoupenci.

Nepřijetí demise předsedy vlády přichází poté, co ukrajinský parlament minulý týden na mimořádném zasedání, svolaném na žádost Zelenského, nepřijal prezidentovy návrhy na změnu volebního systému. Nezařadil je dokonce ani na program, takže se o nich vůbec nehlasovalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy