"Nastal by chaos." Ukrajinský parlament nepřijal rezignaci premiéra Hrojsmana

ČTK ČTK
30. 5. 2019 13:53
Ukrajinský parlament při čtvrtečním hlasování nepřijal rezignaci premiéra Volodymyra Hrojsmana, kterou šéf vlády minulý týden podal po výzvě prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.
Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. | Foto: Reuters

Proti odstoupení vlády se vyslovila nejsilnější parlamentní strana bývalé hlavy státu Petra Porošenka, podle níž by pád kabinetu před červencovými předčasnými volbami přivedl zemi k "chaosu". Zelenskyj poté předložil parlamentu návrh na odvolání ministra zahraničí a obrany a ředitele tajné služby SBU, informovala agentura Reuters.

Pro schválení rezignace vlády zvedlo ruku při hlasování pouze 97 z potřebných 226 poslanců. Premiér tak zůstane v čele úřadujícího kabinetu do vytvoření nové vlády.

Podle tiskového orgánu hlavy státu Zelenskyj po zamítnutí demise premiéra v souladu s ústavou předložil parlamentu návrh na odvolání ministra zahraničí Pavla Klimkina, ministra obrany Stepana Poltoraka a ředitele tajné služby SBU Vasyla Hrycaka. Dosud není jasné, kdy budou poslanci o návrhu hlasovat.

Podle agentury Unian administrativa prezidenta rovněž připravuje odvolání generálního prokurátora Jurije Lucenka. Ten přitom v úterý prohlásil, že odstoupí až po předčasných volbách a po nich se chce zapojit do politiky.

Hrojsman podal demisi minutý týden bezprostředně po inauguraci nového prezidenta Zelenského, který po uvedení do úřadu oznámil rozpuštění parlamentu a vyzval stávající vládu k odstoupení. Předčasné volby se uskuteční 21. července a očekává se, že v nich zvítězí Zelenského nově vytvořená strana Sluha národa.

Jednačtyřicetiletý komik bez politických zkušeností vyhrál minulý měsíc prezidentské volby díky slibům, že skoncuje s korupcí a se starým politickým systémem. Jeho snahy o prosazení reforem ale blokuje dosavadní parlament, v němž Zelenského strana nemá zastoupení a převládají zde Porošenkovi stoupenci.

Nepřijetí demise předsedy vlády přichází poté, co ukrajinský parlament minulý týden na mimořádném zasedání, svolaném na žádost Zelenského, nepřijal prezidentovy návrhy na změnu volebního systému. Nezařadil je dokonce ani na program, takže se o nich vůbec nehlasovalo.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kulhánek: Pokud Rusko neumožní návrat českých diplomatů, vyhostíme další Rusy

Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě, řekl Kulhánek. Pokud Rusko neumožní návrat českých diplomatů do Moskvy, Kulhánek ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze, řekl v České televizi. 

Na postupu ohledně diplomatů kvůli kauze Vrbětice panuje shoda mezi prezidentem Zemanem, premiérem Babišem a ministrem zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy