Zelenskyj může překvapit. Mír na východě Ukrajiny záleží na Rusku, říká expert

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 5. 2019 13:16
Volodymyr Zelenskyj se v pondělí dopoledne ujal úřadu ukrajinského prezidenta. Bývalý televizní komik a moderátor, který dosud neměl s politikou žádné zkušenosti, v dubnu s přehledem vyhrál druhé kolo voleb. Zelenskyj také bezprostředně po inauguraci oznámil, že rozpouští parlament. "Vzhledem k rétorice Zelenského se s rozpuštěním počítalo. Podle prvních reakcí lídři stran počítají s předčasnými volbami a asi se tomu nebudou snažit zabránit," říká expert na Ukrajinu Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky, který v současnosti pobývá v Kyjevě.
On-line rozhovor s Michalem Lebduškou
Rozhovor skončil
Čtenářům na otázky odpovídal Michal Lebduška.
Přečíst si rozhovor

Podle Lebdušky může Zelenskyj jako prezident jen příjemně překvapit. S novou hlavou státu se podle něj nezmění základní zahraničněpolitické směřování Ukrajiny a zřejmě ani důraz na reformy. "Otázkou je, co a nakolik bude schopný prosadit, to nyní nemůžeme posoudit," dodává Lebduška.

Jestli se nějak změní situace na východní Ukrajině, kde od roku 2014 zuří válka, není podle odborníka na tuto zemi vůbec jisté. "To nezáleží ani tak na novém prezidentovi, jako spíše na postoji Ruska. Totéž platí pro normalizaci rusko-ukrajinských vztahů," domnívá se Lebduška. 

Ruský prezident Vladimir Putin se ale podle Lebdušky zatím o žádné sblížení s novou ukrajinskou hlavou státu nesnaží. Putin například Zelenskému ani negratuloval ke zvolení.

On-line rozhovor s Michalem Lebduškou

Rozhovor skončil
20. 5. 2019
Ptá se: Jan

Dobry den, jaka je vlastne orientace Zelenskeho - je proevropsky nebo prorusky? Jaky je jeho vztah vuci Putinovi? Ma s Ruskem nejake financni vztahy? Diky za prip. odpovedi

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
"proevropský" a "proruský" jsou takové zkratky, které vlastně nikdy moc neodrážely ukrajinskou realitu, protože ukrajinští politici dříve rádi lavírovali někde mezi. Zelenskyj každopádně bude pokračovat (minimálně to slibuje) v zahraničněpolitické orientaci nastolené po revoluci důstojnosti a ruské agresi proti Ukrajině v roce 2014. Tou je snaha o přibližování se k EU a NATO s možností případného vstupu do obou organizací, ale to je pochopitelně běh na hodně dlouhou trať. S ruským prezidentem ho nepojí žádný vztah a ani Putin se nesnaží nijak sblížit. Hodně symbolické je například to, že Zelenskému nepopřál ke zvolení. Zelenskyj v Rusku podnikal, což pokračovalo podle zjištění ukrajinských novinářů ještě po roce 2014 (byť on sám tvrdil, že se z Ruska stáhl). Dnes už by tam ale definitivně nic mít neměl.

20. 5. 2019
Ptá se: David

Pane Lebduško, jak je to v odtržených východních částech Ukrajiny s médii, mají tam ukrajinští rusové (povstalci) možnost sledovat pozemní vysílání západoukrajinských televizních kanálů, mají možnost si koupit noviny vytisknuté v Kyjevě, mohou se svobodně pohybovat po Internetu nebo budou/jsou součástí cenzurovaného "národního ruského internetu"?

Podotázka, jaký úřední jazyk je nyní na Ukrajině a plánuje prezident Zelenskyj nějaké změny ohledně etnických rusů obecně či jazykového zákona?

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
na okupovaných územích je vysílání ukrajinské televize blokované a stejně tak je problematický i přístup k jiným médiím. Pokud jde o internet, tak upřímně v tento moment přesně nevím jestli je něco blokované. Pokud jde o jazyk, tak od začátku 90. let je jediným státním jazykem ukrajinština (byť ruština byla obvykle minimálně v mluveném projevu tolerovaná) a to se do budoucna nezmění. O plánech ohledně nového jazykového zákona nic nevím, ale Zelenskyj se k němu stavěl spíše kriticky. Ostatně i on sám je ruskojazyčný a ukrajinsky se začal učit až teprve nedávno. Mimochodem ruskojazyčný neznamená na Ukrajině etnický Rus, rodným jazykem řady Ukrajinců, kteří se identifikují s Ukrajinou, je ruština a většina země je bilingvní.

20. 5. 2019
Ptá se: Josef

DObrý den, podle předchozích informací neměl mít prezident možnost rozpustit parlament v situaci kdy koalice se před několika dny rozpadla. Přesto to udělal. Je tedy jeho krok platný?

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
kolem zákonnosti tohoto rozhodnutí skutečně panuje celá řada otázek a frakce Lidové fronty Arsenije Jaceňuka se právě vypovězením koaliční smlouvy (poté má parlament 30 dní na vytvoření nové koalice) pokusila v pátek rozpuštění znemožnit. Vzhledem k rétorice Zelenského se ale s rozpuštěním počítalo a podle prvních reakcí lídři stran s předčasnými volbami počítají a asi se tomu nebudou snažit zabránit.

20. 5. 2019
Ptá se: David Svoboda

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, co se stane s východní Ukrajinou, resp. jestli ji uznají autonomii či jestli se bude Rusko snažit zvýšit vliv na tomto území, případně jestli se bude Ukrajina snažit si získat toto území zpět a ukončit tak několikaleté spory s Ruskem.

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
pokud jde o status okupovaného území v Donbasu, tak ten se určitě měnit nebude. S autonomií nebo čímkoliv podobným se po jeho eventuální reintegraci nepočítá. Ukrajina se samozřejmě bude pokoušet získat území zpět, ale to nezáleží ani tak na ní, jako na Rusku. Totéž platí pro normalizaci rusko-ukrajinských vztahů.

20. 5. 2019
Ptá se: Karel

Dobrý den, myslíte si, že se novému prezidentovi může podařit vyřešit situaci na východní Ukrajině, nebo to jsou opět jen plané naděje? Díky za odpověď.

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
to nezáleží ani tak na novém prezidentovi, jako spíše na postoji Ruska viz mé předchozí odpovědi.

20. 5. 2019
Ptá se: Marek

Dobrý den, pane Lebduško, jak hodnotíte prezidenství Petra Porošenka? Bude Zelenský hodně odlišný prezident, nebo se ti dva v něčem shodují? Děkuju za odpověď.

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
za Petra Porošenka se Ukrajina v mnoha oblastech změnila více než za celé předchozí období od získání nezávislosti. V budoucnu podle mě bude hodnocen spíše pozitivně, byť samozřejmě kolem něho bylo také spoustu problémů a mnoho věcí se neprosadilo (jiná věc je, že to také z velké části záleželo na parlamentu a vládě). Určitě se za Zelenského nezmění základní zahraničněpolitické směřování Ukrajiny a zřejmě ani důraz na reformy. Otázkou je, co a nakolik bude schopný prosadit, to nyní nemůžeme posoudit.

20. 5. 2019
Ptá se: Petr Křižák

Žádné vítězství není náhoda a nevěřím v ní ani v tomto případě. Kdo z dosavadních velkých hráčů ukrajinské politiky či zákulisí stojí z úspěchem Zelskyskyje? Děkuji

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
hodně se mluví o Zelenského navázání na ukrajinského oligarchu Kolomojského. Jakkoliv ho ale podporoval, tak za vítězstvím Zelenského stojí mnohem víc únava Ukrajinců z dosavadního politického establishmentu, poptávka po úplně nové tváři, která není spojená s dosavadní politikou a jisté zklamání z vývoje po revoluci důstojnosti v roce 2014. To je ale dané spíše velmi vysokými až nerealistickými očekáváními.

20. 5. 2019
Ptá se: Honza

Jak je možné vést tak velkou zemi bez jakýkoliv zkušeností

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
to pořádně neví nikdo, Zelenskyj může v tomhle směru jen příjemně překvapit.

20. 5. 2019
Ptá se: Štefan

Dobry den. Ake ma Ukrajina (a Zelenskyj) moznosti a pripadne plany na zastavenie vojny? Je mozne zastavit strelbu aby pritom nestratili dalsie uzemie, alebo naopak aby ho mohli ziskat este naspat? Dakujem

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
Zelenskyj dlouhodobě prohlašuje (a zopakoval to i v inauguračním projevu), že chce zajistit mír za každou cenu mimo jiné přímými jednáními s Ruskem. Příliš konkrétní ale nikdy nebyl, což ostatně platí o celém jeho programu. Zastavení války a reintegrace celého území Donbasu každopádně ale nezáleží ani tak na Ukrajině, jako spíše na Rusku. Určitě by bylo pozitivní, kdyby se podařilo zastavit alespoň střelbu. V tom případě tam ale zůstane zamrzlý konflikt jako například v Podněstří, a to do té doby, než se odtamtud stáhne Rusko.

20. 5. 2019
Ptá se: Martin K.

Byl Zelenskyj vaším favoritem ve volbách? Jestli ano, proč?

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
z mnoha důvodů jsem považoval za vhodnějšího kandidáta Petra Porošenka. Zelenskyj může jen příjemně překvapit.

20. 5. 2019
Ptá se: Petr

Dobrý den. Zelensky působí jako šílenec. Co je pravděpodobnější, že v trhne na Donbas a pokusí se ho osvobodit, nebo že naopak ustoupí Rusům a separatistům poskytne nějakou formu široké autonomie? Díky.

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
Zelenskyj mluví o tom, že chce zajistit mír za každou cenu, ale to nezáleží ani tak na něm, jako na ruském režimu. Bez jeho podpory by pro Ukrajinu nebyl příliš velký problém získat zpět kontrolu nad celým územím Donbasu, a to ať už silově nebo jiným způsobem. Ani jeden z těchto scénářů, o kterých píšete, každopádně podle mě není pravděpodobný.

20. 5. 2019
Ptá se: Karel

Dobrý den kdo, jaký gubernátor stojí za zvolením Volodymyra Zelenského ? Komu je Zelensky odpovědný kromě voličů ? Je možné vytušit podle tohoto gubernátora- rky kam směřuje ukrajina ?? Děkuji.

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
všeobecně se mluví o tom, že za Zelenským stojí oligarcha a bývalý gubernátor Dnipropetrovské oblasti Ihor Kolomojskyj. Určitě je pojí minimálně spolupráce v podnikání (Zelenského produkční studio vysílá své programy na Kolomojského televizních kanálech), ale je otázka nakolik z toho lze něco vyvozovat. Na obecné zahraničněpolitické směřování Ukrajiny to ale žádný vliv mít nebude.

20. 5. 2019
Ptá se: Petr

Dobrý den. Je nějaká naděje, že by se někdy k nám Ukrajina připojila do EU?

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
řada Ukrajinců by o to spolu se vstupem do NATO pochopitelně velmi stála. Na začátku letošního roku dokonce parlament z iniciativy prezidenta Porošenka zakotvil toto směřování do ukrajinské ústavy. Porošenko ještě ve svém posledním projevu ze včerejšího dne mluvil o tom, že strategickým cílem je podat přihlášku ke vstupu do EU do roku 2023. Jestli ale skutečně ke vstupu někdy dojde, tak je to běh na hodně dlouhou trať a do té doby se toho na Ukrajině musí ještě mnoho změnit.

20. 5. 2019
Ptá se: Ludwig

Jaké možnosti má Zelenskij, aby zastavil občanskou válku na Donbasu a Luhansku. Je to prezident všech Ukrajinců.

Odpovídá: Michal Lebduška

Dobrý den,
Zelenskyj sám mluví o tom (a zopakoval to i v inauguračním projevu), že chce zajistit mír za každou cenu. Ale to nezáleží ani tak na něm, jako na ruském režimu viz mé předchozí odpovědi.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 18 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy