Mimořádná zpráva

Saakašvili se vrátil na Ukrajinu, jeho hnutí oznámilo účast ve volbách

ČTK ČTK
29. 5. 2019 18:59
Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili se ve středu po více než roce vrátil na Ukrajinu, odkud ho po odebrání občanství vykázal bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko. Jeho nástupce Volodymyr Zelenskyj v úterý Saakašvilimu občanství vrátil, aby mu umožnil návrat. Na kyjevském letišti gruzínského politika uvítaly stovky lidí.
Michail Saakašvili.
Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Působení bývalého gruzínského prezidenta na Ukrajině je spojeno s velkým očekáváním, sám Saakašvili oznámil, že nemá žádné osobní ambice a o politickou funkci nestojí. Štáb strany Hnutí nových sil, kterou Saakašvili během svého působení v Kyjevě založil, ale dnes oznámil, že se hodlá zapojit do kampaně k mimořádným parlamentním volbám, které Zelenskyj vypsal na červenec.

Saakašvili stál v letech 2004-2013 v čele Gruzie a proslul úspěšným prosazováním protikorupčního programu. Po odchodu z funkce mu Porošenko v květnu 2015 nabídl úřad gubernátora významné Oděské oblasti na jihu Ukrajiny.

Saakašvili ale od počátku poukazoval na nečinnost kyjevských úřadů v boji s úplatkářstvím, které podle něj sahá do nejvyšších pater ukrajinské politiky. Ve stále větší míře začal z odpovědnosti za neuspokojivý stav obviňovat přímo Porošenka. Rozpory skončily hlubokou roztržkou, loni v únoru Porošenko Saakašviliho nechal doslova vyhnat z Ukrajiny.

Do Kyjeva dnes Saakašvili přiletěl narychlo bez pasu, jen s dokumentem vystaveným ukrajinským konzulátem ve Varšavě. Do ukrajinského parlamentu bývalý oděský gubernátor kandidovat nemůže, protože nesplňuje ústavní podmínku pětiletého pobytu v zemi. Jiná omezení politické činnosti nemá.

 

Právě se děje

Další zprávy