Dillí - Zvláštní soud v indické metropoli zahájil zrychlený proces s pěticí mužů, jež žalobci viní z hromadného znásilnění a vraždy studentky v autobusu hromadné dopravy.
Testy vzorků DNA ze zkrvaveného oblečení podle indické policie prokázaly jejich spojitost se zločinem. A prokuratura je přesvědčena, že to bude stačit k jejich usvědčení.
Pokud se tak stane, hrozí pětici trest smrti. Šestému útočníkovi je teprve 17, a tak je souzen zvlášť - u soudu pro mladistvé.
Obhájci agentuře Reuters řekli, že se chystají důkazy odmítnout jako vykonstruované. Policie podle nich uspěchala vyšetřování pod tlakem rozhořčené veřejnosti.
Dva z obhájců tvrdí, že vyšetřovatelé jejich klienty mučili a k přiznání je donutili násilím. "Ta prohlášení znějí úplně stejně. Jako kdyby jim je někdo nadiktoval," prohlásil právník Manóhar Lál Šarma.
Obhajoba bude argumentovat také tím, že obžalovaným byla odpírána právní pomoc po dobu více než tří týdnů po jejich zatčení. Ve výpovědi přítele znásilněné se prý navíc objevují nesrovnalosti.
Obhájci se obávají o spravedlivý proces
Právní zástupci se zároveň hodlají obrátit na Nejvyšší soud s žádostí o předání případu některému ze soudů mimo hlavní město Dillí.
Obhájce V. K. Ánand vyjádřil obavy, že značná pozornost médií znemožní spravedlivý proces. "Jsme si jistí, že se nám v Dillí nedostane spravedlnosti," podotkl.
Krvavé skvrny se našly údajně nejen na spodním prádle hlavního obžalovaného, Ráma Singha, ale také na spodním prádle jeho kolegy, 20letého kondičního trenéra Vinaje Šarmy a dalších údajných násilníků.
Šarmův obhájce nicméně tvrdí, že jeho klient v době útoku v autobusu vůbec nebyl. Zúčastnil se prý společné party v podvečer, ale na osudnou projížďku po dillíských ulicích už se nevydal.
"Důkazy DNA proti Vinaji Šarmovi byly vykonstruovány policií. Ta takové věci dělá," tvrdí právník A. P. Singh.
Svědci obviněné viděli pálit šaty oběti
Obžaloba se chystá předvolat asi 80 svědků, mezi nimi i dva sousedy. Ti prý v chudinské čtvrti obžalované viděli pálit šaty obětí. Poukáže i na to, že osobní věci napadených jako mobilní telefony, prsteny a kreditní karty, mužovy hodinky a boty policie našla při domovních prohlídkách u obžalovaných.
Prokuratura má k dispozici také svědectví napadené dívky poskytnuté krátce před tím, než koncem prosince v nemocnici v Singapuru podlehla svým zraněním. Kromě toho mají prokurátoři k dispozici nahrané záznamy hovorů z mobilních telefonů údajných útočníků, z nichž lze dovodit, kde se v době útoku nacházeli.
Soudní procesy se v Indii často táhnou roky, mimo jiné kvůli nedostatku soudců. V roce 2011 byly indické soudy zavaleny 33 miliony případů.
V roce 2000 proto indická vláda rozhodla o zřízení 1700 soudů, u nichž budou vybrané případy projednávány ve zrychleném zřízení. V roce 2012 fungovalo takových soudů na indickém území asi 1200.
Po útoku na studentku v Dillí, který přitáhl pozornost indické i světové veřejnosti k násilí na ženách v Indii, dillíské úřady vytvořily šest soudů, u nichž mají být ve zrychleném řízení řešeny případy násilných činů namířených proti ženám, především pak znásilnění.