Znásilněná dívka zemřela. Indové vyrazili do ulic

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 12. 2012 16:03
Šest násilníků už bylo obviněno z vraždy, ve městech se pořádají smuteční pochody
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Singapur - Znásilněná indická dívka zemřela a vztek, který brutální sexuální útok šesti mužů na 23letou cestující vyvolal, dále roste. 

Policisté jen několik hodin poté, co dívku prohlásili za mrtvou, obvinili šestici podezřelých útočníků krom znásilnění také z vraždy.

Pobouření Indové žádají pro násilníky trest smrti nebo kastraci.

Sobotní akce měly v Indii zatím spíše smuteční charakter. Desetitisíce lidí vyšly ve velkých městech na smuteční pochody a zapalovaly svíčky.

Mladou ženu v polovině prosince v Dillí zbila a znásilnila skupina mužů v jedoucím autobuse. Dívčino mrtvé tělo bylo v sobotu vypraveno zpět do Indie.

Soustrast pozůstalým vyjádřili nejvyšší představitelé země včetně premiéra Manmóhana Singha a prezidenta Pranába Mukherdžího, který zesnulou ženu, která se chtěla stát lékařkou, označil za "skutečnou hrdinku".

V indické metropoli panovala z obavy před násilnými protesty přísná bezpečnostní opatření. Policie uzavřela velké oblasti uvnitř vládní čtvrti a v okolí památníku Indická brána v centru města.

Právě tam probíhaly před Vánocemi velké demonstrace, během nichž utrpěly zranění desítky lidí a jeden policista přišel o život. Příslušníci pořádkových sil proti jejich účastníkům zasahovaly slzným plynem a vodními děly. Uzavřeno bylo také nejméně deset stanic metra.

Ulice zaplavily věnce a květiny

Ministr vnitra Sušílkumár Šinde v televizi NDTV apeloval na to, aby lidé památku zesnulé ženy uctili poklidně. "Prosím, nechoďte do ulic," žádal.

Ke klidu vyzval rovněž šéf policie v Dillí. Obyvatelé metropole se zatím scházejí v parku Džantar Mantar a Ramlila, kde policie shromáždění povolila.

Akce měly zatím spíše smuteční charakter: na ulicích se objevovaly věnce a květiny. Davy lidí proudily ulicemi metropole a dalších velkých měst většinou se zapálenými svíčkami.

Premiér Singh prohlásil, že rozhořčení lidí chápe a že případ brutálního znásilnění by měl být podnětem ke změnám týkajícím se ochrany žen před násilím. "Možná prohrála svůj boj o život, ale na nás teď je zajistit, aby její smrt nebyla zbytečná," uvedl.

Rozhořely se debaty o trestu smrti

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti tvrdšího trestu v mimořádně brutálních případech.

Šestice podezřelých byla dosud stíhána za znásilnění, nyní přibylo obvinění z vraždy. V případě, že budou odsouzeni, jim hrozí až trest smrti. V Indii se nicméně trest smrti vykonává jen výjimečně, od roku 2004 byly popraveny pouze dvě osoby - muž, který znásilnil a zabil školačku, a jediný z atentátníků, který přežil teroristické útoky v Bombaji z roku 2008.

Žena byla 16. prosince ve své vlasti znásilněna a zbita skupinou mužů v jedoucím autobuse a to navzdory tomu, že cestovala se svým přítelem.

Utrpěla závažná poranění mozku a těla a začaly jí selhávat životně důležité orgány. V polovině tohoto týdne byla po deseti dnech hospitalizace v nemocnici v Dillí převezena ke specializované léčbě do Singapuru, kde o ni pečoval tým osmi specialistů v nemocnici Mount Elizabeth.

Podle prohlášení nemocnice ale v sobotu 29. prosince ve 4:45 místního času "pokojně" zemřela. "Statečně bojovala o život proti všem předpokladům, ale její stav byl od jejího převozu příliš vážný," píše se v oficiálním stanovisku nemocnice.

Sexuální útoky jsou na denním pořádku a Indové toho už mají dost

Tragická událost vyvolala řadu protestů po celé Indii. Účastníci požadují, aby vláda zakročila proti obtěžování, kterému jsou pravidelně indické ženy vystavovány - od osahávání po vážné násilí.

Podle odhadů určitému druhu sexuálního násilí jsou denně vystaveny tisíce žen, často je však vůbec nehlásí. Podle současných zákonů je maximálním trestem za znásilnění doživotní vězení. Oběti znásilnění ovšem jen zřídka vznášejí obvinění kvůli sociálnímu stigmatu a strachu, že budou obviněny, že útok samy vyprovokovaly.

Mezitím vyšel najevo i další případ znásilnění s tragickým koncem. Ve středu spáchala v Indii sebevraždu sedmnáctiletá dívka, která se v listopadu stala obětí skupinového znásilnění. Podle informací úřadů si vzala život poté, co se ji snažil vyšetřující policista přesvědčit, aby nepodávala obvinění proti násilníkům a provdala se za jednoho z nich.

Úřady v souvislosti s tímto případem suspendovaly jednoho policistu a dva další propustily. Tři obvinění ze znásilnění byli zatčeni až ve čtvrtek v noci, tedy měsíc po oznámení znásilnění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy