"Jsou skoro nazí." Ruský velitel ve videu ukázal žalostné vybavení mobilizovaných

pru pru
12. 12. 2022 17:00
Po ruských kanálech na sociálních sítích koluje video, v němž si instruktor ruského pluku ve městě Stavropol stěžuje, jak mobilizovaní muži postrádají vybavení a nejsou připravení na boje na Ukrajině. Podle něj přicházejí na frontu bez dostatečných ochranných pomůcek i potřebného termoprádla. "Nemají prakticky nic, jsou téměř úplně nazí," uvádí ve videu.
"Nemají prakticky nic, jsou téměř úplně nazí," popisuje ruský instruktor vybavení mobilizovaných mužů. | Video: Telegram/sibirmedia

Apel ruského instruktora zveřejnil v neděli na Telegramu kanál Sibir Media. Ten podle popisu založili bývalí ruští novináři, kteří odešli z tamních redakcí a nyní pracují na nezávislých projektech. Video se brzy rozšířilo po sociálních sítích a na Twitteru již získalo stovky tisíc zhlédnutí.

Nejmenovaný instruktor bojové přípravy 247. výsadkového útočného pluku se v něm obrací na Sergeje Jevgenjeviče Tsivileva, gubernátora Kemerovské oblasti, odkud byli muži na videu mobilizováni. "Bojovníci, které jste nám poslal do Stavropolského kraje, jsou téměř úplně nazí. Nemají žádné léky, ze zdravotnických pomůcek mají jen jedno škrtidlo," stěžuje si ve videu.

Poté ukazuje na jednom z vojáků, jak je neprůstřelné vesty, které získali, nemohou v boji vůbec ochránit a že na Ukrajině akorát umrznou. "Chtěli bychom vás požádat o pomoc a o to, abyste tomuto věnovali pozornost a přijali odpovídající opatření. Čekáme na vaši zpětnou vazbu," obracel se na gubernátora Tsivileva, který se podle dostupných informací k výzvě ještě veřejně nevyjádřil. 

Do bojů na Ukrajinu zatím Rusko vyslalo jen asi polovinu z přibližně 300 tisíc mobilizovaných mužů. Další vlna mobilizace zatím není potřeba, prohlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin. Opoziční představitelé pěti ruských regionálních zastupitelstev ale minulý týden Putina vyzvali, aby vydal dekret, který formálně částečnou mobilizaci ukončí.

 

Právě se děje

Další zprávy