Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskuteční 4. prosince první zkušební let nové vesmírné lodi Orion, která by jednou měla dopravovat astronauty na Měsíc a na Mars. Zkušební let bude bez lidské posádky.
"Půjde o první krok na naší cestě na Mars," prohlásil před novináři William Hill z vedení NASA.
S prvním letem Orionu s astronauty na palubě se nepočítá před rokem 2021. Loď připomínající svým tvarem slavné lodi Apollo, které přistály na Měsíci, je dílem americké firmy Lockheed Martin. Orion počítá se čtyřčlennou posádkou, tedy ponese o astronauta více než Apollo.
Jde o první novou vesmírnou loď vyvinutou ve Spojených státech za posledních 30 let, poznamenala agentura AFP a připomněla, že předchozí pilotované lety se totiž odehrávaly s raketoplány, na jejichž palubě vzlétali astronauti do vesmíru v letech 1981 až 2011.
Orion má vynést do vesmíru nosná raketa Delta 4 firmy United Launch Alliance (ULA) z floridského mysu Canaveral na jihu Spojených států. První let má trvat 4,5 hodiny a hlavním cílem je vyzkoušet tepelný štít, který má odolávat i teplotám dosahujícím 2200 stupňů Celsia, brzdicí padáky a počítače. Na palubě má být i na 1200 snímačů měřících vibrace, hluk a teplotu. Hill podotkl, že první let bude stát okolo 375 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy korun), nepočítaje v to cenu samé lodě. Celý program Orion má stát 15 miliard dolarů (asi 336,5 miliardy Kč), avšak bez započtení nákladů na ještě vyvíjený startovací systém - a na ten se počítá se stejnou částkou.
Nový let po dvou nehodách
Ohlášení zkušebního letu nové lodi následovalo týden po dvou nehodách, které postihly dvě americké soukromé společnosti: 28. října explodovala nosná raketa Antares s nákladní lodí Cygnus firmy Orbital Sciences a minulý pátek havarovala soukromá vesmírná loď SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona. Pád do Mohavské pouště si vyžádal smrt jednoho z pilotů a vážná zranění druhého.
"Nic jsme na našich plánech nezměnili," uvedl šéf programu Orion Mark Geyer, nicméně dodal, že "tyto nehody nám připomínají rizika vesmírných letů".