První člověk na Marsu? Seznamte se s 13letou Alyssou

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 10. 2014 15:14
Američanka Alyssa Carsonová trénuje od čtyř let a o smyslu svého života nemá nejmenších pochyb. Narodila se, aby jako první zástupce lidského druhu vstoupila na povrch rudé planety.
Video:

Pasadena - Když se před deseti lety Alyssa Carsonová z Louisiany teprve zdokonalovala v prvních krůčcích, její rodiče už měli jasno - dcerka je předurčena k dalšímu velkému skoku pro lidstvo.

Tehdy mohli být Carsonovi lidem pro smích, o dekádu později je ale všechno jinak. Alyssa má za sebou devět let výcviku a ve svých třinácti patří k nejnadějnějším astronautům světa.

Není-li rovnou tím nejnadějnějším kosmonautem vůbec.

To není vtip.

Americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) plánuje v průběhu 30. let tohoto století vyslat první pilotovanou posádku na Mars. A Alyssa patří ke generaci, jejíž zástupci by se měli k rudé planetě vydat.

"Je v ideálním věku, aby se jednou stala astronautkou, a možná se i vydala na Mars. Dělá dobrou věc, daří se jí v tréninku a podniká všechno k tomu, aby se astronautkou skutečně stala," potvrdil BBC Paul Foreman z NASA.

Daří se jí v tréninku a podniká všechno k tomu, aby se astronautkou skutečně stala.

Naráží tím na to, že Alyssa absolvovala už sedm kurzů ve vesmírném kempu, tři pobyty ve vesmírné akademii a zúčastnila se také výuky v robotickém výcvikovém středisku. Právě souhra se sofistikovanými zařízeními, která budou při cestě na Mars na palubě, bude patřit k jedněm z nejklíčovějších úkonů.

To ale není všechno. Alyssa věnuje přípravě na svůj životní úkol veškerý svůj volný čas. Nad rámec školních povinností svých vrstevníků se věnuje také studiu francouzštiny, španělštiny, čínštiny a přírodních věd.

Trochu volna si dopřává jen v sobotu, kdy sportuje pro radost a aby "zůstala v kontaktu s dalšími dětmi."

Jednosměrná letenka? Nevadí, říká otec

Jednou z možností, jak by se mohla dnes třináctiletá Alyssa dostat na rudou planetu, je účast v kontroverzním projektu nizozemského byznysmena Base Lansdorpa. Ten chce lidi vyslat na Mars, aby jej kolonizovali bez možnosti návratu.

Jejich dobrodružství hodlá po celou dobu vysílat v přímém přenosu. Doufá totiž, že na bezprecedentní reality show pohádkově zbohatne.

I s takovou variantou Alyssa a její rodiče počítají. "Máme naplánovaných příštích dvacet let tak, aby stihla misi na Mars v roce 2033. Nabízí se také možnost, že by letěli na Mars a už se nevrátili. Mluvili jsme o tom, a i tak by chtěla letět," prozradil dívčin otec Brat Carson.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy