NASA ukázala raketu, která by mohla vynést lidi na Mars

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 9. 2011 20:30
První zkušební start rakety SLS by měl proběhnout v roce 2017
Koncept rakety SLS (z anglického Space Launch System) na vizualizacích NASA
Koncept rakety SLS (z anglického Space Launch System) na vizualizacích NASA | Foto: NASA

Mys Canaveral (USA) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA představil plány na novou raketu, která by mohla dopravit moduly s lidskou posádkou na Mars.

První zkušební start plavidla, zatím označovaného jako SLS (Space Launch System), by se měl uskutečnit v roce 2017, uvedla NASA na svých internetových stránkách.

"Výroba této rakety vytvoří pro Američany dobře placená pracovní místa, zajistí setrvání USA na vedoucí pozici při zkoumání vesmíru a inspiruje miliony lidí po celém světě," prohlásil ředitel NASA Charles Bolden.

Podle Boldena bude raketu pohánět kapalný kyslík a kapalný vodík. SLS bude do vesmíru vynášet buď nyní vyvíjený modul Orion, v němž by měli cestovat čtyři astronauti, nebo kabiny naplněné nákladem.

Kromě cest do vzdálenějších oblastí by nová raketa měla sloužit také jako záložní dopravní prostředek k Mezinárodní vesmírné stanici ISS pro případ, že by tam z nějakého důvodu nemohly létat ruské nebo soukromé vesmírné lodě.

Vytvoření rakety bude podle agentury Reuters stát deset miliard dolarů (179 miliard korun). Dalších šest miliard si vyžádají práce na modulu Orion. Jeho vývoj přitom už spolknul pět miliard dolarů, neboť modul měl být původně součástí programu pro návrat Američanů na Měsíc. Tento program ale zrušil prezident Barack Obama.

Kvůli nové raketě také bude nutné upravit americký kosmodrom na mysu Canaveral. Rekonstrukce si podle Reuters vyžádá dvě miliardy dolarů.

Spojené státy od červencového ukončení provozu raketoplánů nemají dopravní prostředek, který by mohl vynést člověka do vesmíru.

Vývoj SLS je součástí dlouhodobého vesmírného programu, který Obama vytyčil. NASA by podle něj měla dopravit pilotovanou vesmírnou loď na některý z asteroidů a později přistát na Marsu. Naopak doprava lidí a materiálu na nízkou oběžnou dráhu Země, kde se nachází mimo jiné ISS, by měla NASA přenechat soukromým společnostem.

 

Právě se děje

Další zprávy