Key Largo (Florida) - Americká Agentura pro letectví a kosmonautiku (NASA) to s přistáním pilotované vesmírné lodi na asteroidu myslí vážně.
Svědčí o tom fakt, že tomu plně přizpůsobila 16. misi projektu NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations), který je zaměřen na studii a nácvik přežití člověka v extrémních podmínkách.
Testy jsou prováděny na podmořské základně Aquarius (Vodnář) poblíž přístavu Key Largo na Floridě. Tu si NASA vypůjčuje od oceánografů a od roku 2001 tam posílá čtyřčlenné posádky podvodních astronautů na zhruba dvoutýdenní mise.
Účelem je simulovat pobyt v izolovaném prostoru, pohyb ve skafandrech za změněných podmínek i manipulaci s přístroji.
Zatím poslední mise, která započala minulé pondělí, je výjimečná tím, že bude posádka (dva Američané, Brit a Japonec) cvičit pohyb na asteroidu.
Pohyb na něm se bude od pohybu na Zemi podstatně lišit. Na takto malých tělesech totiž není prakticky žádná gravitace, a běžná chůze proto není možná. Nejde na něm ani hopsat, jako to dělali astronauti na Měsíci.
Pohyb na korálovém útesu, kde byl Aquaris vybudován, je v tomto velmi podobný.
NASA bude moci poprvé pořádně otestovat vozítko, jež by mělo astronauty někdy kolem roku 2020 po asteroidu přepravovat. Komunikovat s řídícím střediskem bude moci posádka pouze se zpožděním, tak jak by to bylo v případě cesty do hlubokého vesmíru.
Základna Aquaris byla vybudována v hloubce dvaceti metrů, a působí na ni tudíž tlak 2,5 atmosfér.
Tvoří ji tři hlavní části. Jako první aquanauti, jak se obyvatelům podmořské základny říká, vstoupí do tzv. mokrého vchodu, následuje přechod do druhé komory, kde je vyrovnán tlak, a teprve potom mohou potápěči do vlastní obytné zóny, kde mohou sundat skafandry. I tím se tedy mise podobá skutečnému pobytu ve vesmíru.