NASA trénuje výlet na asteroid, test probíhá pod mořem

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 6. 2012 7:00
Na základně Aquarius chtějí Američané vyzkoušet, jak přistát na asteroidu
Aquanauti.
Aquanauti. | Foto: YouTube

Key Largo (Florida) - Americká Agentura pro letectví a kosmonautiku (NASA) to s přistáním pilotované vesmírné lodi na asteroidu myslí vážně.

Svědčí o tom fakt, že tomu plně přizpůsobila 16. misi projektu NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations), který je zaměřen na studii a nácvik přežití člověka v extrémních podmínkách.

Testy jsou prováděny na podmořské základně Aquarius (Vodnář) poblíž přístavu Key Largo na Floridě. Tu si NASA vypůjčuje od oceánografů a od roku 2001 tam posílá čtyřčlenné posádky podvodních astronautů na zhruba dvoutýdenní mise.

Účelem je simulovat pobyt v izolovaném prostoru, pohyb ve skafandrech za změněných podmínek i manipulaci s přístroji.

Zatím poslední mise, která započala minulé pondělí, je výjimečná tím, že bude posádka (dva Američané, Brit a Japonec) cvičit pohyb na asteroidu.

Pohyb na něm se bude od pohybu na Zemi podstatně lišit. Na takto malých tělesech totiž není prakticky žádná gravitace, a běžná chůze proto není možná. Nejde na něm ani hopsat, jako to dělali astronauti na Měsíci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pohyb na korálovém útesu, kde byl Aquaris vybudován, je v tomto velmi podobný.

NASA bude moci poprvé pořádně otestovat vozítko, jež by mělo astronauty někdy kolem roku 2020 po asteroidu přepravovat. Komunikovat s řídícím střediskem bude moci posádka pouze se zpožděním, tak jak by to bylo v případě cesty do hlubokého vesmíru. 

Základna Aquaris byla vybudována v hloubce dvaceti metrů, a působí na ni tudíž tlak 2,5 atmosfér.

Foto: Reuters

Tvoří ji tři hlavní části. Jako první aquanauti, jak se obyvatelům podmořské základny říká, vstoupí do tzv. mokrého vchodu, následuje přechod do druhé komory, kde je vyrovnán tlak, a teprve potom mohou potápěči do vlastní obytné zóny, kde mohou sundat skafandry. I tím se tedy mise podobá skutečnému pobytu ve vesmíru.

 

Právě se děje

Další zprávy