Spasí lidstvo asteroidy? Američané je chtějí vytěžit

Radim Klekner Radim Klekner
25. 4. 2012 6:00
Společnost Planetary Resources tvrdí, že má pro těžbu vzácných kovů dostatek financí
2005 YU55 - kolem Země letí šutr o velikosti letadlové lodi.
2005 YU55 - kolem Země letí šutr o velikosti letadlové lodi. | Foto: NASA

Bellevue, Washington - Fantasmagorických nápadů, které od samého začátku narazily na nesouhlas odborníků i veřejnosti, se v souvislosti s lety do vesmíru vyskytlo víc než dost. Ten zatím poslední představili jeho autoři v úterý v Bellevue ve státě Washington.

Chtějí těžit nerosty z asteroidů.

Tvrdí, že jejich nápad je plně realizovatelný. A hlavně - že mají dostatek finančních prostředků, aby jej uskutečnili už v blízké budoucnosti.

Projekt společnosti Planetary Resources údajně podpořilo hned několik významných osobností ze světa velkého byznysu.

Mimo jiné spoluzakladatel společnosti Google Larry Page či výkonný ředitel firmy Eric Schmidt, syn někdejšího kandidáta prezidentských voleb v USA, finančník Ross Perot junior nebo Charles Simonyi, někdejší manažer Microsoftu. Náležitou propagaci příštích letů k asteroidům má zajistit slavný režisér David Cameron.

"Pokud věříte, že je důležité zajistit trvalou prosperitu příštích generací, potřebujeme pro to odněkud zajistit zdroje," citoval server Space.com autora projektu Erika Andersona z Planetary Resources. "Asteroidy prolétávající v blízkosti zeměkoule jsou v tomto ohledu zdaleka nejlákavějším cílem."

Podle Andersona je možné vyslat k asteroidům robotické sondy, jež přistanou na předem vybraných lokalitách a odeberou z jejich povrchu nerosty, především rudy vzácných kovů. Jako první by ovšem do vesmíru letěl speciální teleskop, který by našel vhodný objekt pro těžařské aktivity robota.

"Existuje přinejmenším 1500 asteroidů, na kterých je možné přistát s mnohem nižšími náklady na energii než v případě Měsíce," říká Anderson. Poukazuje na fakt, že tato vesmírná tělesa nemají atmosféru a takřka žádnou gravitaci a při přistávacím manévru a opětovném startu by se spotřebovalo mnohem menší množství paliva.

Těžba do dvou let?

Zatímco většina vesmírných projektů představuje vize, které je možné uskutečnit až v horizontu mnoha desítek let, Anderson je přesvědčen, že první vesmírné plavidlo s robotem odebírajícím z asteroidů nerosty by mohlo vystartovat do dvou let.

Aby se ušetřily náklady, počítá Planetary Resources s tím, že robotickou sondu vynese do vesmíru nosná raketa společně s dalším satelitem, jak je tomu u řady letů s mezinárodní účastí. Raketu by podle Andersona mohli dodat Rusové či některá soukromá americká firma.

"Pokud chce NASA zkoumat vesmír, musí snížit náklady," upozorňuje Anderson. "My jsme schopni rozmístit sklady paliva tam, kde je agentura bude potřebovat. Náklady by se tím snížily stokrát."

Mezisklad paliva by mohl být v budoucnosti umístěn právě na Měsíci. Jeho příští "kolonizaci" navrhl v rámci současné prezidentské kampaně v USA někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Důvěryhodnost svému projektu se Planetary Resources snaží dát mimo jiné tím, že jako hlavního konstruktéra angažovala Chrise Lewického, který před lety vedl u NASA program výzkumu Marsu. Ve společnosti působí také Peter Diamandis, který v roce 2004 stál u zrodu vesmírného plavidla nové generace SpaceShipOne.

"Od dětství jsem snil o tom, že budu na asteroidech těžit nerosty," tvrdí padesátiletý Diamandis. "Rád bych rozpoutal novou zlatou horečku."

Vesmírní těžaři se ale chtějí zaměřit především na drahé kovy, jako jsou platina či paladium, uplatňované v elektrotechnickém průmyslu.

Jedna unce platiny dnes stojí na světový trzích 1500 dolarů.

Ačkoliv se většina expertů na lety do vesmíru shoduje v tom, že těžba nerostů z asteroidů je se současnými technologiemi nemožná, Keckův institut pro vesmírná studia v kalifornském Cleremontu teď přišel se studií, podle které lze za podobným účelem odklonit na oběžnou dráhu Měsíce asteroid o váze do pěti set tun. Cena celé operace: 2,6 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy