Washington – Téměř dva roky plula solární observatoř vesmírem, aniž by na Zemi vyslala jakýkoliv signál. Po 22 měsících se ale vědcům z NASA podařilo nečekané – znovu navázat se ztraceným plavidlem kontakt.
Observatoř STEREO-B se odmlčela 1. října 2014. Od té doby se tým zodpovědný za misi, jejíž byla součástí, neúnavně snažil spojení opět navázat. Podařilo se to pomocí Deep Space Network (DSN), tedy mezinárodní sítě antén NASA, která umožňuje komunikaci se všemi misemi po celém vesmíru.
STEREO-B se v době opětovného navázání kontaktu nacházela asi 305 milionů kilometrů daleko od Země. V roce 2006 byla spolu se svou sesterskou lodí STEREO-A vyslána ke Slunci, aby kolem něj obíhala po podobné dráze jako Země, jen z mnohem větší blízkosti. Vědci tak díky ní mohli hvězdu pozorovat hned z několika různých úhlů.
Mise měla být ukončena o dva roky později, ale protože byla úspěšná, rozhodla se v ní kosmická agentura pokračovat. Vždyť jen do jedné z observatoří investovala 550 milionů dolarů.
Opětovným navázáním kontaktu se ztracenou lodí ale práce vědců ještě zdaleka nekončí. Obě observatoře STEREO byly navrženy tak, aby dokázaly v případě potíží jednat co nejvíce autonomně.
Nyní je proto třeba zjistit, co se pokazilo, a tak se vědci z NASA pokouší zapnout počítač na palubě observatoře. Problém spočívá v tom, že kvůli vzdálenosti uběhnou mezi vysláním příkazu a reakcí počítače dvě minuty. Mezitím může loď se zapnutým počítačem udělat něco nepředvídatelného a celý plán zhatit.
Observatoř je poháněná solárními panely, které je třeba natočit směrem ke Slunci, aby se mohly dobít baterie, jež ji přivedou opět k životu. Pokud tato snaha selže, druhý pokus bude možné uskutečnit až za šest měsíců. Za tu dobu se baterie alespoň částečně nabijí díky oběhu kolem Slunce.