NASA barví letadla a rakety narůžovo, konstruktérům to pomáhá při výzkumu

Adéla Očenášková
17. 8. 2016 19:35
Konstruktéři amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) využívají ke své práci poměrně nečekaného pomocníka. Růžovou barvu. Díky ní inženýři zjišťují, jak se stroje chovají za různých tlakových podmínek.
Letadlo NASA v růžově zářící barvě.
Letadlo NASA v růžově zářící barvě. | Foto: NASA

Kalifornie – Inženýři z NASA testují díky růžové barvě chování nových modelů raket a letounů při různém atmosférickém tlaku. Právě díky rozličným odstínům barvy si mohou představit, jak přesně tlak pracuje.

NASA používá metodu takzvaného "tlakově citlivého nátěru" (PSP). Testování probíhá v aerodynamických tunelech v Langleyho výzkumném centru ve Virginii a ve středisku Ames v Kalifornii.

Vědci nejprve natřou model barvou, poté ho v tunelu ozáří modré světlo LED, takže nátěr získá charakteristickou růžovou záři. Vítr o vysoké rychlosti pak proudí napříč letadlem a vytváří řadu povrchových tlaků. Díky sílícímu proudu vznikají speciální molekuly, které způsobují, že nátěr tak žhne.

Vyšší tlak značí více kyslíku, a růžová barva tak vypadá tlumeně. Působení menšího tlaku znamená méně kyslíku, růžová jasně září.

"Metoda tlakově citlivého nátěru je velmi dobrá. Díky aplikaci nátěru můžete získat data, která byste zřejmě jinak nebyli schopni zjistit," vysvětluje Nettie Roozeboomová z NASA.

Nettie Roozeboomová při výzkumu.
Nettie Roozeboomová při výzkumu. | Foto: NASA

Inženýři potřebují vědět, jak je tlak distribuován po povrchu letounu. Je to důležité při výrobě nových letadel, kdy pak chytřejší modely zvládnou i horší větrné podmínky. Především však vědci mohou sestrojit letouny, které spotřebují méně paliva, méně znečistí ovzduší a budou méně hlučné.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 48 minutami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy