Napětí v největší zemi Afriky. O situaci jedná AU

Zdeněk Mihalco
31. 1. 2010 8:43
Súdán čekají volby a příští rok referendum o nezávislosti Jižního Súdánu
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír | Foto: Reuters

Addis Ababa - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval africké lídry, aby soustředili svou pozornost na udržení míru v Súdánu a jednotu země.

V Súdánu, nejrozlehlejší africké zemi, je v posledních měsících patrné napětí mezi převážně muslimským severem země a převážně křesťanským a animistickým jihem. Na riziko vypuknutí vážnějšího konfliktu v Súdánu upozorňují již několik měsíců někteří specialisté na dění v oblasti.

Situací v zemi se mimo jiné bude zabývat summit Africké unie, který startuje dnes v etiopské Addis Abebě.

Spory kvůli dubnovým volbám

Příští rok by se mělo uskutečnit referendum o nezávislosti Jižního Súdánu. Prezident Umar Hasan Ahmad Bašír minulý týden připustil, že výsledky referenda uzná.

„Ať už bude výsledek referenda jakýkoliv, musíme přemýšlet o tom, jak zvládnout výsledek," prohlásil nyní podle britské BBC Pan Ki-mun.

Foto: Aktuálně.cz

V současné době je Jižní Súdán, region bohatý na ropu, autonomní.

K napětí posledních měsíců přispívá fakt, že se v zemi v dubnu budou konat volby. Mělo by jít o první všelidové demokratické hlasování po 24 letech.

Spory vyvolalo poslední rozhodnutí tamní volební komise, která odmítla pustit k volbám tři prezidentské kandidáty. Súdánská opozice vznesla obvinění z podvodů už během registrace a tvrdí, že vládní Národní kongres (NC) zastrašuje voliče a kupuje si jejich hlasy.

Mezi jihem a severem Súdánu trvala přes 20 let válka, kterou v roce 2005 ukončila mírová dohoda. Součástí dohody je mimo jiné právě závazek, že se v zemi bude konat referendum o nezávislosti Jižního Súdánu.

Kromě rizika konfilktu mezi jihem a severem země trvá napětí také v regionu Dárfúr na západě země.

 

Právě se děje

Další zprávy