Námořníka nepovýšili, tak se nabídl jako špion Rusku

Martin Novák Martin Novák
14. 11. 2012 16:15
V Británii stojí před soudem Edward Devenney, který sloužil na jaderných ponorkách
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Velká Británie řeší závažný, nicméně nepovedený pokus o vlastizradu. Vypadá to trochu jako příběh ze špionážního románu Johna le Carré z období studené války.

Před soudem stojí třicetiletý námořní důstojník Edward Devenney. Zklamán tím, že ho nepovýšili, se rozhodl pomstít se armádě. Tajné kódy a data o kotvení a plavbách britských atomových ponorek chtěl předat Rusku.

Jeho podivného chování si ale všiml jeden kolega, takže zpravodajská služba MI5 nastražila past. Poslala za Devenneym dva lidi, kteří se vydávali za ruské agenty.

Námořník kontaktoval ruské velvyslanectví, což se MI5 dozvěděla. Buď odposlechem, nebo na ambasádě měla svůj zdroj.

Důstojník s nimi hovořil o své jedenáctileté službě na jaderných ponorkách a nabízel své služby a informace. Měly mezi nimi být i šifry, které britské námořnictvo používá.

Kladně odpověděl na dotaz, zda chce námořnictvo poškodit. Nestál prý o peníze.

Na základě jeho výpovědí ho policie po několikaměsíčním sledování zatkla a v úterý se poprvé objevil před soudem. Přiznal, že se dopustil pochybení, rozsudek má tribunál vynést 12. prosince.

Jeden z jeho nadřízených vypověděl, že Devenney pracoval vždy dobře a byl inteligentní, ale v době, do které zhruba spadá jeho nabídka předávat informace Rusům, na tom byl psychicky špatně a hodně pil alkohol.

Bývalá analytička MI5 v rozhovoru pro deník Daily Mirror uvedla, že důstojník zřejmě nedisponoval mimořádně citlivými informacemi a pro Rusy by jeho zprávy možná ani nebyly příliš zajímavé.

Současnou prioritou britských zpravodajských služeb je podle ní terorismus, nikoliv Rusko jako za časů studené války.

 

Právě se děje

Další zprávy