Nálož v autě u hranice Turecka se Sýrií zabila 12 lidí

ČTK ČTK
11. 2. 2013 20:13
Vůz explodoval na území nikoho před budovami tureckých celníků na hraničním přechodu Cilvegözü
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Při explozi nálože umístěné ve voze na hranici Turecka a Sýrie v pondělí zahynulo nejméně 12 lidí.

Dalších 30 osob bylo při incidentu, údajně nejhorším v turecko-syrském pohraničí od vypuknutí syrského povstání, zraněno. Podle agentury DPA to uvedly místní úřady.

Vůz explodoval na území nikoho před budovami tureckých celníků na hraničním přechodu Cilvegözü nedaleko tureckého města Reyhanli. Automobil prý měl syrskou poznávací značku. Mezi mrtvými jsou nejméně tři Turci.

V místě, kde vůz explodoval, je odbavována humanitární pomoc pro syrské obyvatelstvo sužované občanskou válkou. Televizní záběry ukázaly poškozené budovy a několik ohořelých automobilů.

O možném motivu činu zatím turecké úřady nic nesdělily. Na turecké území však v posledních měsících opakovaně dopadaly granáty ze Sýrie. Turecko několikrát odpovědělo dělostřeleckou palbou.

Povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada trvající od března 2011 si podle OSN za skoro dva roky vyžádalo přibližně 60 000 mrtvých. Dnes podle exilové opozice zahynulo nejméně 14 členů syrských zpravodajských služeb na severovýchodě země při sebevražedném útoku, který spáchali dva členové islamistické opoziční fronty An-Nusra.

Rebelové ovládli největší přehradu v zemi

Podle odpůrců režimu v pondělí v Sýrii při bojích, raziích a mučení přišlo o život 66 lidí, mezi nimi dvacítka zběhů od syrské armády a desítka dětí. Za neděli exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) napočítala 120 mrtvých.

OSDH zároveň oznámila, že rebelové v pondělí ovládli největší přehradu v zemi. Přehrada na řece Eufrat zásobuje velkou část Sýrie.

Podle OSDH povstalci drží dva vchody. Žádný bojovník ale prý po jejich získání nevstoupil dovnitř, aby se rebelové vyhnuli tomu, že by Damašek toto vodní dílo bombardoval. Operaci podle OSDH vedli islamističtí rebelové včetně fronty An-Nusra. Pro režim jde prý o nejvážnější hospodářskou ztrátu od začátku revolty.

Foto: Válečná Sýrie očima Čechů

To vše se děje v době, kdy Liga arabských států chce zorganizovat setkání mezi syrským viceprezidentem Farúkem Šará a zástupci opozice. Podle arabského deníku Aš-Šark al-Avsat se na tom v neděli v Káhiře dohodl generální tajemník arabské organizace Nabíl Arabí se zvláštním zmocněncem OSN Lachdarem Brahímím.

Šéf syrské opozice Ahmad Muáz Chatíb v pondělí v Káhiře prohlásil, že syrský režim zatím na nabídku dialogu nereagoval. Jako podmínku pro zahájení dialogu Chatíb uvedl propuštění 160 000 vězňů i prodloužení platnosti pasů Syřanům žijícím v zahraničí.

Chatíb už před víc než rokem navrhoval zahájení rozhovorů přímo se zástupci Asadova režimu. Tehdy to vyvolalo kritiku z řad Chatíbových stoupenců.

 

Právě se děje

Další zprávy