Berlín - Nákaza nebezpečnou střevní bakterií EHEC v Německu sice ustupuje, ale stále ještě bere životy. Zatím poslední, celkem už sedmatřicátou obětí krvácivého průjmu, je dvouletý chlapec z městečka Celle v Dolním Sasku.
V této rodině se EHEC nakazil i jeho desetiletý bratr a otec, oba se ale podle tamních lékařů uzdravují. Jak se do jejich těl nebezpečná bakterie, způsobující těžké a krvácivé průjmy, dostala, není zatím známo.
Podle berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI) se smrtícím typem bakterie EHEC od vypuknutí nynější epidemie zhruba v polovině května nakazilo 3235 osob.
V pondělí uváděl o sedm infikovaných méně. U 781 se podle RKI projevil takzvaný hemolyticko-uremický syndrom (HUS), jenž má za následek chudokrevnost, poruchy nervového systému a selhávání ledvin.
Většinu obětí doposud tvořily dospělé ženy.
Za zdroj nákazy označili experti klíčky z farmy v dolnosaském Bienenbüttelu, a to konkrétně z brokolice, česneku a pálivých papriček. Němečtí zdravotníci nicméně doporučují preventivně nekonzumovat žádné klíčky, a to ani ty pěstované doma.
Bakterie EHEC byla nově objevena také na listovém salátu, který pocházel z pěstírny v bavorském Fürthu, nejedná se o však smrtící variantu.
Německé úřady několik týdnů nedoporučovaly občanům jíst syrová rajčata, salát a okurky, které považovaly za možný zdroj infekce. Zemědělcům tak výrazně klesly tržby, část sklizně museli zlikvidovat a vznikly jim podle odhadů škody v řádech milionů eur.
Poptávka po těchto druzích zeleniny nyní znovu začala v Německu mírně stoupat, oznámil v úterý tamní svaz zemědělců.