Živě z Německa: Šíří nákazu klíčky od Hamburku?

Radim Klekner Radim Klekner
6. 6. 2011 7:25
Nové analýzy mají potvrdit, zda nákaza pochází z farmy jižně od Hamburku
Okurky a rajčata jsou dnes na hamburských tržnicích ležákem.
Okurky a rajčata jsou dnes na hamburských tržnicích ležákem. | Foto: Reuters

Hamburk (od našeho zvláštního zpravodaje) - Proslulá hamburská restaurace Farinelli ve čtvrti Uhlenhorst stáhla ze svého jídelníčku rajčata, okurky a salát. Ten teď fast-foody v okolí Adenaueralle nabízejí především jako dekoraci.

Důvod je prostý. Nákaza enterohemoragickou bakterií E.coli (EHEC), která si v Německu doposud vyžádala životy 22 lidí a hospitalizaci téměř dvou tisícovek dalších, změnila stravovací návyky obyvatel přístavního města od základu.

"Salát nebo rajčata si koupím, pokud mám jistotu, že jsou z dovozu, a to je doma ještě umývám půl hodiny pod tekoucí vodou," říká dvaadvacetiletá studentka filologie Elke Siebertová. "V restauraci jsem si zeleninový salát nedala už deset dní, a to jsem skoro vegetariánka."

Původní podezření, že smrtící mutant byl do Německa zanesen se španělskými okurkami, se neprokázalo a pozornost expertů z Institutu pro hygienu a životní prostředí v masivní cihlové budově ve čtvrti Rothenburgsort se upřela na místní produkty.

Pro severoněmecké prodejce zeleniny se E.coli stala hotovou pohromou.

"Prodáváme sotva desetinu toho, co normálně," tvrdí prodavač ve stánku poblíž hlavního nádraží. V supermarketech a na tržnicích je situace obdobná.

Máme horkou stopu

Severoněmecké úřady pátrají po zdroji nákazy bezúspěšně téměř tři týdny a spolková kancléřka Angela Merkelová vytvořila za tímto účelem zvláštní krizový štáb.

Kmen E. coli O104 je mimořádně agresivní.
Kmen E. coli O104 je mimořádně agresivní. | Foto: Reuters

V neděli navečer přišel nicméně dolnosaský ministr zemědělství Gerd Lindemann se zprávou, že by zdrojem infekce mohla být farma poblíž Bienenbüttelu, obci ležící asi sedmdesát kilometrů jižně od Hamburku.

"Máme skutečně horkou stopu," řekl Lindeman citovaný agenturou DPA.

Teprve během pondělního dopoledne se ovšem ukáže, zda klíčky fazolí, brokolice, ředkvičky, čočky, česneku a dalších druhů zeleniny, které farma dodávala do řady restaurací v okrese Ülzen, mohly být původcem nákazy.

Dosavadní rozbory ale potvrdily, že část nakažených osob skutečně jedla v podnicích zásobovaných ülzenskými pěstiteli. Ti do restaurací dodávali celkem 18 druhů zeleninových klíčků. Majitel farmy ovšem tvrdí, že naklíčená semena nepřišla do styku s močůvkou, o níž se původně spekulovalo, že by mohla být zdrojem nákazy.

Měla by se do toho vložit policie

Na internetu se už před několika dny objevila informace, že zmutovaný kmen O104:H4 byl vypuštěn do oběhu záměrně a že se tedy jedná o "bioterorismus".

Hamburský Institut pro hygienu a životní prostředí to ale zpochybňuje a domnívá se, že podobného mutanta by bylo velmi obtížné vyrobit laboratorně a že za jeho vznikem stojí především mimořádně vzácná shoda okolností umožňující vznik bakterie vylučující takto agresivní toxiny.

Pracovníci institutu jsou i nadále přesvědčení, že nový kmen vznikl mutací v těle jednoho určitého přežvýkavce, odkud se rozšířil na další kusy dobytka.

Bývalý senátor pro oblast zemědělství a odborný mluvčí hamburské opoziční CDU Dietrich Wersich se v této souvislosti vyslovil pro to, aby se do pátrání po zdroji nákazy zapojila policie.

Zpráva, že se v celé záležitosti už angažuje Německá zpravodajská služba, se nicméně ukázala jako falešný poplach.

Začíná docházet krevní plazma

V hamburských nemocnicích, zejména na specializovaném pracovišti Univerzitní kliniky v Eppendorfu, se v současnosti nachází téměř osm stovek pacientů.

Španělské okurky to nebyly - německé úřady pátrají dále.
Španělské okurky to nebyly - německé úřady pátrají dále. | Foto: Reuters

U přibližně pětiny z nich se projevil životu nebezpečný Hemolyticko-uremický syndrom (HUS) projevující se krvácením stěny střeva a selháním ledvin. V horších případech může postihnout nervovou soustavu, vyvolat křeče podobné epileptickým a vést k poruchám řeči a ztrátě orientace.

Hamburští lékaři museli u několika desítek osob přistoupit k dialýze a plazmaferéze. Při té se pacientovi odeberou dva až tři litry krve, z níž se separuje plazma, a ta se nahradí novou, získanou z krve dárců.

Vzhledem k tomu, že se nákazu nepodařilo omezit a počet pacientů v severoněmeckých klinikách neustále rostl, obrátilo se vedení řady z nich k občanům s výzvou, aby darovali svou krev.

Ne všichni obyvatelé Hamburku ovšem na nákazu zareagovali tím, že přestali jíst zeleninu.

"Jím okurky a rajčata stejně jako předtím," tvrdí bankéř na odpočinku Rolf Kirchfeld. "Nepozoruji také, že by někdo z mých nejbližších příbuzných nějak výrazně změnil jídelníček. Je třeba být obezřelý, k nějaké panice ale není důvod. V celém Německu jsou zatím dva tisíce případů podezření, že mají v těle EHEC."

 

Právě se děje

před 5 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu uskupení Spolu. Chtějí silnou, vzdělanou a na Západ patřící republiku

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy