Nadějný úspěch: Lékaři uzdravili HIV pozitivní dítě

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2013 12:43
Dvouapůlletou dívku zjevně zachránil včasně podaný koktejl tří léků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atlanta - Americkým vědcům se podle všeho podařilo vyléčit HIV pozitivní batole.

Nejmenovaná 2,5letá dívenka ze státu Mississippi se s virem narodila, podstoupila okamžitou léčbu a nyní žije už rok bez medikamentů i jakékoliv terapie. Všechny testy na HIV přitom vycházejí negativní.

Své úspěchy prezentovali lékaři z Medicínckého centra Johna Hopkinse na Konferenci o retrovirech a oportunních infekcích v Atlantě.

"Věříme, že jde o první plně zdokumentovaný případ funkčního vyléčení novorozence," potvrdila NBC viroložka Deborah Persaudová, která studii o případu malé pacientky vedla.

Funkční vyléčení znamená, že vir v těle kojence sice stále je, ale v tak malém množství, že už není schopen způsobit jakoukoliv škodu.

Pro úspěch léčby je klíčové, aby se s ní začalo co nejdříve. Matka nakažené a vyléčené dívky netušila, že je HIV pozitivní - dozvěděla se to až v nemocnici těsně před porodem. Lékaři proto oběma ihned naordinovali léky.

Pokud lékaři o nákaze matky vědí včas a začnou s léčbou ještě před porodem, daří se jim snížit riziko přenosu infekce na dítě až na pouhá dvě procenta.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Třicet hodin po narození lékaři testy opakovali a získali jasný důkaz, že je dívenka HIV pozitivní. Nasadili tedy koktejl ze tří druhů léků, který se obvykle podává pacientům s již rozvinutou chorobou AIDS. Antiretrovirální terapie (ART) zabrala skvěle. Hladiny viru v krvi rychle klesly pod měřitelnou hodnotu.

Lékaři holčičce ale léky podávali i nadále. V patnácti měsících ji však matka přestala brát do nemocnice. Objevila se až za čtvrt roku a k překvapení lékařského personálu u ní hladina viru nestoupla ani po třech měsících bez léčby.

"Nejdřív jsem si řekla: Bože můj, léčili jsme zdravé dítě. Pak jsem ale zkontrolovala záznamy a přesvědčila se, že skutečně byla nakažená," vzpomíná ošetřující lékařka Hannah Gayová.

Podle CNN teď budou autoři navrhovat, aby se koktejl ART podával všem HIV pozitivním novorozencům.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) žije s virem HIV v těle 34 milionů lidí. Na 25 milionů nemocných už AIDS zabil. Přestože proti nemoci neexistuje vakcína, současná medicína dokáže šíření viru výrazně zpomalit nebo i na dlouhá léta úplně zastavit.

Vir ale čeká v tzv. rezervoárech, odkud ve vhodnou chvíli vyráží "do protiútoku". Badatelé proto pátrají po způsobu, jak zneškodnit i viry v těchto rezervoárech. Nebo lépe, jak populaci HIV zneškodnit dřív, než si rezervoáry vytvoří.

Léčba HIV pozitivních dětí v Guatemale:

Malá pacientka není první, koho se podařilo vyléčit. S HIV se vypořádalo i tělo tzv. berlínského pacienta Timothyho Browna, jehož zároveň postihla leukémie. Lékaři mu transplantovali kostní dřeň člověka, který byl díky genetické mutaci vůči HIV imunní a Brownovi tuto odolnost věnoval spolu s kostní dření. Už je to pět let a výsledky berlínského pacienta jsou stále negativní.

Tudy ale cesta nevede. Transplantace kostní dřeně je příliš náročná, nákladná a dárců je málo. Ne vždy se navíc podaří.

 

Právě se děje

Další zprávy