Jižnímu Súdánu jsou tři roky, čtyři z deseti lidí hladoví

Ondřej Chlupáček
9. 7. 2014 20:45
Nejmladší zemí planety místo radosti a oslav zmítají krvavé boje a hladomor. Slibovaný mír je v nedohlednu.
Nedostatečné zdroje pitné vody a průjmová onemocnění představují vážná rizika dehydratace.
Nedostatečné zdroje pitné vody a průjmová onemocnění představují vážná rizika dehydratace. | Foto: Aktuálně.cz

Juba - Přesně před třemi roky tam lidé oslavovali zrod nezávislého státu. Nyní čelí Jižní Súdán humanitární katastrofě - hladomoru.

Nejmladší země planety vznikla po dlouhých bojích za nezávislost, když se odtrhla od převážně muslimského Súdánu.

Místní doufali ve svobodu, demokracii a mír, ovšem radost trvala jen chvíli.

Napětí v nově vzniklé vládě na sebe nenechalo dlouho čekat a politické půtky mezi prezidentem Salvou Kiirem a viceprezidentem Riekem Macharem vedly loni v prosinci až k občanské válce, kterou doprovázejí etnicky motivované masakry civilistů.

Čtvrt milionu dětí hrozí podvýživa

Zoufalým nedostatkem potravin nyní trpí čtyři z deseti milionů Jihosúdánců. Do srpna se navíc podle odhadů jejich počet zvýší na sedm milionů.

Statisíce lidí totiž byly v uplynulých měsících nuceny opustit své domovy, pole jsou zdevastovaná dlouhými boji.

Sklizně v srpnu a listopadu proto nebudou zdaleka tak výnosné jako v předchozích letech.

"Obvykle naší rodině vystačí jídlo ze sklizně na sedm měsíců. Letos to budou stěží tři," líčí útrapy matka čtyř dětí Nyadoang Choatová.

Lidé jsou nuceni jíst například listy, čtvrt milionu dětí hrozí těžká podvýživa. Dětský fond OSN (UNICEF) dokonce odhaduje, že 50 000 z nich kvůli nedostatku potravin během letošního roku zemře.

Podle humanitární organizace Tearfund, jež bojuje proti chudobě a hladomoru v Africe, se počet podvyživených matek a dětí v Jižním Súdánu oproti loňskému roku zvýšil o 300 procent.

"Jsme svědky nejvyššího počtu podvyživených dětí a matek za posledních pět let," říká Kathleen Rutledgová, která má v Tearfund na starosti právě Jižní Súdán. "Minulý týden dorazila matka a jejích pět dětí do potravinového centra v Mototu. Musely ujít sto kilometrů, aby se vyhnuly nelítostnému boji v Makalal," popisuje poměrně běžný obrázek.

Mír v nedohlednu

Vše navíc komplikuje období dešťů, které mění silnice v řeky bahna a znemožňuje humanitárním pracovníkům dodat jídlo tam, kde je potřeba. Stejně tak lidé nemají jak utéct před zuřícími boji.

Vůbec nejhorší situace panuje v násilím zmítaných státech Jonglei, Jednota a Horní Nil, kde nemá přístup k potravinám zajištěno až 75 procent lidí.

"Pokud rychle nerozšíříme program mezinárodní pomoci, hrozí v nejmladším státě světa hladomor," varuje UNICEF.

Ten se - ve spolupráci se Světovým potravinovým programem - snaží oblasti zásobovat z vrtulníků.

Boje v zemi pokračují navzdory dohodě z minulého měsíce, která měla přinést mír a slibovala stabilitu do šedesáti dnů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy