Jižnímu Súdánu jsou tři roky, čtyři z deseti lidí hladoví

Ondřej Chlupáček
9. 7. 2014 20:45
Nejmladší zemí planety místo radosti a oslav zmítají krvavé boje a hladomor. Slibovaný mír je v nedohlednu.
Nedostatečné zdroje pitné vody a průjmová onemocnění představují vážná rizika dehydratace.
Nedostatečné zdroje pitné vody a průjmová onemocnění představují vážná rizika dehydratace. | Foto: Aktuálně.cz

Juba - Přesně před třemi roky tam lidé oslavovali zrod nezávislého státu. Nyní čelí Jižní Súdán humanitární katastrofě - hladomoru.

Nejmladší země planety vznikla po dlouhých bojích za nezávislost, když se odtrhla od převážně muslimského Súdánu.

Místní doufali ve svobodu, demokracii a mír, ovšem radost trvala jen chvíli.

Napětí v nově vzniklé vládě na sebe nenechalo dlouho čekat a politické půtky mezi prezidentem Salvou Kiirem a viceprezidentem Riekem Macharem vedly loni v prosinci až k občanské válce, kterou doprovázejí etnicky motivované masakry civilistů.

Čtvrt milionu dětí hrozí podvýživa

Zoufalým nedostatkem potravin nyní trpí čtyři z deseti milionů Jihosúdánců. Do srpna se navíc podle odhadů jejich počet zvýší na sedm milionů.

Statisíce lidí totiž byly v uplynulých měsících nuceny opustit své domovy, pole jsou zdevastovaná dlouhými boji.

Sklizně v srpnu a listopadu proto nebudou zdaleka tak výnosné jako v předchozích letech.

"Obvykle naší rodině vystačí jídlo ze sklizně na sedm měsíců. Letos to budou stěží tři," líčí útrapy matka čtyř dětí Nyadoang Choatová.

Lidé jsou nuceni jíst například listy, čtvrt milionu dětí hrozí těžká podvýživa. Dětský fond OSN (UNICEF) dokonce odhaduje, že 50 000 z nich kvůli nedostatku potravin během letošního roku zemře.

Podle humanitární organizace Tearfund, jež bojuje proti chudobě a hladomoru v Africe, se počet podvyživených matek a dětí v Jižním Súdánu oproti loňskému roku zvýšil o 300 procent.

"Jsme svědky nejvyššího počtu podvyživených dětí a matek za posledních pět let," říká Kathleen Rutledgová, která má v Tearfund na starosti právě Jižní Súdán. "Minulý týden dorazila matka a jejích pět dětí do potravinového centra v Mototu. Musely ujít sto kilometrů, aby se vyhnuly nelítostnému boji v Makalal," popisuje poměrně běžný obrázek.

Mír v nedohlednu

Vše navíc komplikuje období dešťů, které mění silnice v řeky bahna a znemožňuje humanitárním pracovníkům dodat jídlo tam, kde je potřeba. Stejně tak lidé nemají jak utéct před zuřícími boji.

Vůbec nejhorší situace panuje v násilím zmítaných státech Jonglei, Jednota a Horní Nil, kde nemá přístup k potravinám zajištěno až 75 procent lidí.

"Pokud rychle nerozšíříme program mezinárodní pomoci, hrozí v nejmladším státě světa hladomor," varuje UNICEF.

Ten se - ve spolupráci se Světovým potravinovým programem - snaží oblasti zásobovat z vrtulníků.

Boje v zemi pokračují navzdory dohodě z minulého měsíce, která měla přinést mír a slibovala stabilitu do šedesáti dnů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy