Pohřeb nacisty Priebkeho u Říma byl nakonec zrušen

ČTK ČTK
15. 10. 2013 22:55
Kněze, který prošel uličkou mezi demonstranty, musela chránit policie.
Erich Priebke.
Erich Priebke. | Foto: Aktuálně.cz

Řím - Pohřeb nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho, který v pátek ve věku 100 let zemřel v Římě, byl v úterý nakonec zrušen. Na smuteční obřad, který se měl konat v kapli ve městě Albano Laziale nedaleko italské metropole, nebyli vpuštěni příbuzní a nejbližší přátelé zemřelého, řekl večer podle agentur APA a AP Priebkeho advokát Paolo Giachini. Plánovaná akce, o níž italské sdělovací prostředky odpoledne informovaly, že se už konala, vyvolala rozvášněné reakce v místě ceremonie, kde se shromáždily stovky demonstrantů i desítky Priebkeho příznivců.

Napětí se vystupňovalo s příjezdem pohřebního vozu s rakví, do kterého rozezlení demonstranti bouchali a kopali. Někteří se pokusili fyzicky napadnout i kněze odpadlické sekty římskokatolické církve, jenž se rozhodl ceremonii řídit. Duchovního musela u vchodu do kaple chránit policie. I tak se nevyhnul strkanici.

Rakev se sice podařilo do kaple přemístit, ale policie nakonec zabránila v přístupu do budovy truchlícím, prohlásil Giachini. Podle APA zůstala rakev s tělem v kapli a neměla by být převezena zpátky do Říma k pravděpodobné kremaci dříve než ve středu. Pokud pak bude tělo spáleno, neví se zatím, co bude s popelem.

Řím pietu na svém území již dříve zakázal a Vatikán odmítl uspořádat rozloučení v jakémkoli římskokatolickém kostele, ačkoli se někdejší velitel nacistických jednotek SS k víře hlásil.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie.

Objeven byl až v 90. letech. V roce 1995 byl vydán do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl odpykat trest v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.

 

Právě se děje

Další zprávy