Náboženské běsnění v Iráku: 130 mrtvých

Reuters, opa
23. 2. 2006 18:13
Bagdád - Včerejší bombový útok na šíitskou svatyni v Sámaře rozpoutal v Iráku údajně nejhorší sérii náboženského násilí od pádu Saddáma Husajna.
Šíité protestují proti včerejšímu útoku na slavnou mešitu v Sámaře. Útok rozpoutal vlnu nábožensky motivovaných násilností. Politici se bojí i občanské války
Šíité protestují proti včerejšímu útoku na slavnou mešitu v Sámaře. Útok rozpoutal vlnu nábožensky motivovaných násilností. Politici se bojí i občanské války | Foto: Aktuálně.cz

Za posledních 24 hodin bylo zabito 130 lidí a v Bagdádu byl vyhlášen zákaz vycházení, což jen potvrzuje vážnost situace. Ozbrojené síly byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti.

Nábožensky motivovaných útoků jsou desítky

Při posledním z incidentů přepadla skupina ozbrojenců sunnitskou mešitu ve městě Bákuba severně od Bagdádu, přičemž zabila jednoho člověka.

Podobných útoků se během včerejška a noci na dnešek odehrálo více než devadesát. Jejich terčem jsou většinou sunnité modlící se v mešitách. Naprostá většina útoků se přitom odehrála přímo v hlavním městě a v Basře.

Jednou z obětí násilí se včera pozdě večer stala i reportérka arabské televize Al-Arabíja Atwar Bahdžatová a dva její spolupracovníci. Žurnalisté natáčeli přímo v Sámaře. Jen jednomu z nich se podařilo uniknout a informovat policii.

Nejkrvavější incident se odehrál v Basře, kde skupina mužů v policejních uniformách unesla z tamního vězení 12 sunnitů a 11 z nich zabila.

Politici se bojí občanské války

Náboženští i političtí vůdci země se za těchto okolností obávají propuknutí občanské války. Irácký prezident Džalál Talabání proto svolal na dnešní dopoledne schůzku představitelů všech politických stran, se kterými se hodlal poradit na společném postupu.

Mluvčí hlavní sunnitské koalice, Národní fronty shody, ovšem oznámil, že sunnitské strany se na schůzku nedostaví a navíc pozastavují jednání o nové vládě.

"Čekáme, až šíitská koalice jasně odsoudí kriminální útoky na sunnitské mešity," řekl představitel jedné ze stran. Přední šíitský náboženský vůdce ajatolláh Alí Al-Sistání oproti zvyklostem vystoupil v televizi a vyzval k protestům, ale zároveň ke zdrženlivosti. Nabádal lidi, aby během demonstrací neútočili na mešity. Přesto byl dnes za své vystoupení kritizován sunnitskými kleriky, kteří mu připisují vinu za rozšíření násilí.

Muž zjišťuje škody v sunnitské mešitě v Bagdádu. Šíité v odvetě za včerejší útok v Sámaře zaútočili na mnoho mešit a zabili desítky lidí.
Muž zjišťuje škody v sunnitské mešitě v Bagdádu. Šíité v odvetě za včerejší útok v Sámaře zaútočili na mnoho mešit a zabili desítky lidí. | Foto: Aktuálně.cz

Vážné znepokojení nad situací vyjádřil i americký prezident George Bush. Rada bezpečnosti OSN, která je v otázkách Iráku jen zřídka schopná nalézt společnou řeč, vyzvala Iráčany, aby podpořili sekulární vládu a zůstali jednotní.

"Rada bezpečnosti chápe bolest, kterou útoky lidem působí, ale zároveň apeluje na Iráčany, aby vzdorovali pachatelům tím, že zůstanou zdrženliví a jednotní," stojí v prohlášení Rady.

 

Právě se děje

Další zprávy