Írán obviňuje ze zničení mešity USA

Red Zah, ČTK
23. 2. 2006 9:31
Teherán - Íránský prezident obvinil Spojené státy a Izrael z odpovědnosti za středeční zničení posvátné šíitské mešity v iráckém městě Sámara.

V projevu k davu několika tisíc lidí, vysílaném v íránské televizi, Ahmadínežád prohlásil, že útok na svatostánek Askárí je dílem "poražených sionistů a okupantů". Důvodem je prý to, že se "protiví Bohu a spravedlnosti", a jeho cílem je "udeřit na city" šíitů.

Očekávejte hněv muslimského lidu, vzkazuje Írán

"Musíte vědět, že takovýto čin vás neochrání před hněvem muslimských zemí," řekl Ahmadínežád na adresu USA.

Odpovědnost za incident v Sámaře svaloval na zahraniční síly v Iráku a na Izrael již ve středu i íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Podle něho jde o "politický zločin, jehož kořeny je zapotřebí hledat u zpravodajských služeb" Izraele a zemí, které mají v Iráku své vojáky. Chameneí vyslovil názor, že právě tyto síly mají zájem na zhoršení bezpečnostní situace v Iráku.

Ahmadínežád prohlásil, že útok na svatostánek Askárí je dílem
Ahmadínežád prohlásil, že útok na svatostánek Askárí je dílem | Foto: Aktuálně.cz

Duchovní nabádají ke klidu

Chameneí stejně jako iráčtí duchovní marně nabádali šíity ke klidu a k tomu, aby se nemstili sunnitům.

Šíitští ozbrojenci podpálili nebo přepadli necelou stovku sunnitských mešit, a to zejména v oblasti metropole Bagdádu. Za posledních 24 hodin zahynulo také kolem 50 lidí. Jsou mezi nimi minimálně tři sunnitští duchovní.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy