Írán obviňuje ze zničení mešity USA

Red Zah, ČTK
23. 2. 2006 9:31
Teherán - Íránský prezident obvinil Spojené státy a Izrael z odpovědnosti za středeční zničení posvátné šíitské mešity v iráckém městě Sámara.

V projevu k davu několika tisíc lidí, vysílaném v íránské televizi, Ahmadínežád prohlásil, že útok na svatostánek Askárí je dílem "poražených sionistů a okupantů". Důvodem je prý to, že se "protiví Bohu a spravedlnosti", a jeho cílem je "udeřit na city" šíitů.

Očekávejte hněv muslimského lidu, vzkazuje Írán

"Musíte vědět, že takovýto čin vás neochrání před hněvem muslimských zemí," řekl Ahmadínežád na adresu USA.

Odpovědnost za incident v Sámaře svaloval na zahraniční síly v Iráku a na Izrael již ve středu i íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Podle něho jde o "politický zločin, jehož kořeny je zapotřebí hledat u zpravodajských služeb" Izraele a zemí, které mají v Iráku své vojáky. Chameneí vyslovil názor, že právě tyto síly mají zájem na zhoršení bezpečnostní situace v Iráku.

Ahmadínežád prohlásil, že útok na svatostánek Askárí je dílem
Ahmadínežád prohlásil, že útok na svatostánek Askárí je dílem | Foto: Aktuálně.cz

Duchovní nabádají ke klidu

Chameneí stejně jako iráčtí duchovní marně nabádali šíity ke klidu a k tomu, aby se nemstili sunnitům.

Šíitští ozbrojenci podpálili nebo přepadli necelou stovku sunnitských mešit, a to zejména v oblasti metropole Bagdádu. Za posledních 24 hodin zahynulo také kolem 50 lidí. Jsou mezi nimi minimálně tři sunnitští duchovní.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy