reklama
 
 

Írán obviňuje ze zničení mešity USA

23. 2. 2006 9:31
Teherán - Íránský prezident obvinil Spojené státy a Izrael z odpovědnosti za středeční zničení posvátné šíitské mešity v iráckém městě Sámara.

V projevu k davu několika tisíc lidí, vysílaném v íránské televizi, Ahmadínežád prohlásil, že útok na svatostánek Askárí je dílem "poražených sionistů a okupantů". Důvodem je prý to, že se "protiví Bohu a spravedlnosti", a jeho cílem je "udeřit na city" šíitů.

Očekávejte hněv muslimského lidu, vzkazuje Írán

"Musíte vědět, že takovýto čin vás neochrání před hněvem muslimských zemí," řekl Ahmadínežád na adresu USA.

Odpovědnost za incident v Sámaře svaloval na zahraniční síly v Iráku a na Izrael již ve středu i íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Podle něho jde o "politický zločin, jehož kořeny je zapotřebí hledat u zpravodajských služeb" Izraele a zemí, které mají v Iráku své vojáky. Chameneí vyslovil názor, že právě tyto síly mají zájem na zhoršení bezpečnostní situace v Iráku.

Duchovní nabádají ke klidu

Chameneí stejně jako iráčtí duchovní marně nabádali šíity ke klidu a k tomu, aby se nemstili sunnitům.

Šíitští ozbrojenci podpálili nebo přepadli necelou stovku sunnitských mešit, a to zejména v oblasti metropole Bagdádu. Za posledních 24 hodin zahynulo také kolem 50 lidí. Jsou mezi nimi minimálně tři sunnitští duchovní.

autor: Red Zah, ČTK | 23. 2. 2006 9:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama