Jeruzalém – V plamenech obytného domu nedaleko města Nábulusu na okupovaném Západním břehu Jordánu uhořelo osmnáctiměsíční dítě.
Rodiče spolu s dalším čtyřletým chlapcem utrpěli popáleniny na 70 až 90 procentech těla. Matka je podle BBC v kritickém stavu.
Ze žhářského útoku jsou podezřelí židovští extremisté. Na zdech vypáleného domu v obci Kfar Duma se totiž objevila značka, kterou při útocích používají.
Z činu, který odsoudili izraelští vládní politici i opozice jako nepřípustný teroristický čin, policisté podezírají obyvatele nedaleké židovské osady.
Palestinské radikální hnutí Hamás vyhlásilo den zloby a izraelská armáda už kvůli obavám z nepokojů poslala do oblasti několik tisíc vojáků.
Viníky dopadneme, slíbili politici
Těžce poškozen byl i sousední dům, který byl ale v době útoku prázdný. Podle izraelské policie jde o nejvážnější incident od loňska, kdy byl upálen palestinský chlapec odvetou za smrt tří unesených a zavražděných Izraelců.
Izraelští politici jsou brutalitou útoku šokováni. "Je to teroristický útok, jsem v šoku. Izrael zaujímá vůči terorismu nejtvrdší postoj, ať je pachatelem kdokoli," prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Poté, co navštívil v nemocnici staršího bratra uhořelého chlapce předseda vlády uvedl, že telefonicky hovořil s Abbásem a slíbil mu, že izraelské úřady útočníky najdou a postaví před soud.
Ministr obrany Moše Jaalon řekl, že Izrael "nemůže tolerovat teroristický čin a odsuzuje ho". Armáda i policie podle něj pátrají po vinících. "Nedovolíme, aby židovský terorismus ohrožoval životy Palestinců... budeme proti němu bojovat všemi prostředky, které máme k dispozici," uvedl. Vyjádřil rodině soustrast a vyzval veřejnost ke zdrženlivosti.
Palestinská samospráva viní vládu
Palestinská samospráva připsala odpovědnost za útok izraelské vládě. "Kdyby netrvala na další výstavbě v osadách a nechránila osadníky, tento zločin by se nestal. Bude to další bod, který proti Izraeli vzneseme u Mezinárodního trestního soudu," reagovala na čin samospráva.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás útok označil za další "válečný zločin," a dodal, že se Izrael bude za tento nový zločin odpovídat před Mezinárodním trestním soudem . "Okamžitě připravíme dokumentaci a předáme ji ICC," řekl.
Diplomacie Evropské unie vyzvala k určení odpovědnosti za útok a k využití právních prostředků. Izrael podle ní nesmí tolerovat násilí páchané osadníky. Incident jako "brutální teroristický čin" odsoudily také USA. Zároveň vyzvaly Palestince i Izraelce, aby zachovali klid a vyhnuli se stupňování násilí.
Izraelští extremisté jsou odpovědní za útoky proti mešitám a dalším budovám na Západním břehu, k nimž došlo v několika posledních letech. Většinou šlo o odvetné akce za izraelské zásahy proti nezákonně budovaným židovským osadám.
Podle palestinských představitelů z Dumy atentát spáchali židovští osadníci. V jednom z domů rozbili okno a hodili dovnitř zápalné bomby, po nichž vzplanul rychle požár. Jeden obyvatel vesnice řekl, že viděl z místa prchat čtyři osadníky a že se několik obyvatel vesnice snažilo je chytit. Útočníci prý utekli do osady Maale Efraim.
Páteční útok v obci Kfar Duma je považován za součást takzvané kampaně "price tag". Jejími nositeli jsou ultranacionalističtí Židé, kteří své akce považují za formu odplaty vládě, která má podle nich "platit cenu" (price tag = cenovka) za jakékoli omezování židovských osad na palestinské půdě.