Na webu se v květnu objeví kompletní databáze subjektů vyšetřovaných v kauze Panama Papers

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
26. 4. 2016 19:23
Investigativní novináři spustí 9. května večer na internetu strojově zpracovanou databázi s informacemi k více než 200 tisíc subjektům v daňových rájích, které jsou součástí vyšetřování kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers). Základem kauzy jsou uniklé dokumenty panamské právnické firmy Mossack Fonseca, která údajně pomáhala obcházet daňové zákony i 283 Čechům. Přípravu databáze v úterý oznámila Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Informace z kauzy Panama Papers budou od 9. května volně přístupné veřejnosti. Mezinárodní tým investigativních novinářů připravuje databázi více než 200 tisíc subjektů uvedených v dokumentech panamské právnické firmy Mossack Fonseca, řekla Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Data připravená ke zveřejnění podle Holcové obsahují informace o společnostech, trustech, nadacích a fondech registrovaných v 21 daňových rájích, od Hongkongu po Nevadu v USA. Data dále odkazují na osoby z více než 200 zemí světa. V interaktivní databázi na webu offshoreleaks.icij.org budou také informace o dalších 100 tisících firmách, které byly součástí projektu Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích).

Databázi spustí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). "Nezveřejní ale osobní údaje; databáze nebude obsahovat záznamy z bankovních účtů a finančních transakcí, e-maily ani jinou formu korespondence, pasy nebo telefonní čísla," uvedla Holcová.

Z panamské firmy uniklo 11,5 milionu dokumentů obsahujících jména desítek předních světových politiků, podnikatelů či sportovců, kteří prostřednictvím firem sídlících v daňových rájích ukrývali peníze před zdaněním ve své vlasti či legalizovali příjmy nejasného původu. Firma měla pomoci s obcházením zákona i 283 Čechům.

Kvůli kauze rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Britský premiér David Cameron čelil kritice kvůli offshoreovému investičnímu fondu svého otce. Společnost Mossack Fonseca se hájí tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti. Neporušila prý žádné zákony, nezničila žádné dokumenty a všechny její operace byly legální.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy